آشنایی با راهکارهایی برای حفظ اعتماد به نفس بعد از احساس شکست

یک کارآفرین امکان دارد در مدیریت و رهبری کسب و کار شکست بخورد و مورد سرزنش و انتقاد قرار گیرد. حتی زمانی که اکثریت کارکنان شما فکر می کنند که شما به عنوان رهبر و مدیر تصمیمات درستی در کسب و کار خود میگیرید، به ندرت از شما قدردانی کنند زیرا موفقیت را وظیفه یک رهبر می دانند. اما در صورت بروز کوچکترین خطا و مشکلی این مساله را بزرگ جلوه داده و بیان می کنند. اما باید این مساله را متذکر شویم که این مشکلات برای همه‌ی کارآفرینان وجود دارد و طرز برخوردشان با مشکلات است که وجه تمایز آن‌ها را مشخص می‌کند.

به عنوان یک مدیر، شما با لحظاتی مواجه خواهید شد که موجب می شود شما به این مساله فکر کنید که آیا صلاحیت رهبری این کسب و کار را دارید یا نه؟ و به این فکر میکنید که آیا شما رئیس بدی برای کارکنان خو هستید؟ و اینکه آیا این واقعا چه چیزی است که می خواهید انجام دهید؟

با ما همراه باشید تا در این مقاله با استراتژی هایی آشنا شوید که در چنین زمان هایی به شما کمک خواهند کرد. استراتژی هایی که کمک می‌کند زودتر از این شرایط خارج شده و با قدرت پیش برود.

۱- جمع آوری مجموعه ای از جملات الهام بخش

همه ما در زندگی خود افرادی را از جنبه های مختلف به عنوان الگوی خود قرار داده ایم. یکی از راه حل هایی که به ما برای بازیابی اعتماد به نفس در زمانی که احساس شکست میکنیم کمک خواهد کرد این است که بدانیم الگوهای شما نیز شکست هایی را در زندگی تجربه کرده اند. مطالعه جملات الهام‌بخش این افراد به ما یادآوری می‌کند که هیچ فردی کامل نیست و باید برای رسیدن به موفقیت باز هم تلاش کند.

۲- پوشه ای از موفقیت هایمان ایجاد کنیم

در کامپیوتر خود پوشه ای ایجاد کنید و تمام موفقیت هایی که تا کنون در کسب و کار و زندگی خود بدست آورده اید را در آن یادداشت کنید. مثلا متن ایمیل محبت آمیزی که یک مشتری برای تشکر برایتان ارسال کرده و یا تصویری از جوایز و افتخاراتی که کسب کردید. گاهی اوقات افراد آنچنان غرق در مسائل روزمره زندگی می شوند که موفقیت هایشان را فراموش می کنند. با یادآوری این موفقیت ها به خودتان انرژی و اعتماد به نفس خود را بازیابید.

۳- اشتباهات خود را بپذیرید

 

انکار کردن اشتباهات توانایی شما برای دیدن واضح مسائل از بین می برد. شما باید بدانید که ضعف های شما در حرفه و کسب و کارتان چیست و این نقطه قوت یک رهبر و کارآفرین موفق است که نقاط ضعف کار را شناسایی کرده و برای رفع آن از افراد متخصص بهره ببرد. اگر در انجام برخی امور مهارت ندارید یک دستیار شخصی استخدام کنید. با انجام این کار می‌توانید روی امور مهم‌تر تمرکز کنید و همچنین احتمال بروز اشتباه را کاهش دهید.

۴- با افراد متخصص و مربیان کسب و کار مشورت کنید

مربی کسب و کار منبع خوبی برای مشورت می باشد. شما با کمک گرفتن از یک مربی کسب و کار حرفه ای می توانید راه حل های مناسبی در مقاطع مختلف بحرانی برای برخورد با مشکلات دریافت کنید، حضور و مشورت آنها یک دلگرمی برای شما است.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط