آیا با مفهوم رشد فردی و کاربردهای آن آشنایی دارید ؟

سلستین چاو یکی از افرادیست که معتقد است هدف از زندگی، رشد فردی و هر روز بهتر شدن است و در این زمینه به خودش و دیگران کمک می کند.

در واقع رشد زمانی اتفاق می‌افتد که ما شروع به پذیرش ضعف‌های خود کنیم. رشد فردی یک فرایند همیشگی بوده که در طی فرایند یاد می گیرید توانایی ها و قابلیت های خود را بهبود بخشیده و در هر لحظه از زندگی سرمایه گذاری روی خودتان را شروع نمایید.

برنامه ریزی کنید تا بتوانید بهترین نسخه خودتان باشید و هر روز نسبت به قبل بهتر شوید. البته این به این معنی نیست که هیچگونه مانعی در راه زندگی شما وجود نخواهد داشت، بلکه مشکلات همیشه هستند و شما برای آنها آمادگی داشته و همه آنها را پشت سر می گذارید.

رشد فردی اشاره به تکنیک‌هایی دارد که به بهبود عادات رفتاری و واکنش‌های یک فرد کمک می‌کنند. برای مثال:

  • یادگیری کنترل خشم
  • یادگیری غلبه بر به تعویق انداختن کار‌ها
  • یادگیری ادب و احترام
  • مسئولیت پذیرتر شدن
  • یادگیری مهارت‌های جدید و افزایش اطلاعات
  • تغییر طرز فکر و مثبت‌ تر شدن آن

چطور رشد فردی را یاد بگیریم ؟

 

رشد فردی می‌تواند در تمام جنبه های زندگی به شما کمک کند. مثلا می‌ تواند نگرش شما نسبت به کار را تغییر دهد و بنابراین، فرصت‌ های جدیدی را برای پیشرفت ایجاد کند. می ‌تواند به رشد عاطفی و ذهنی شما و تبدیل شدن به فردی دلسوز و دوست‌ داشتنی کمک کند. هم چنین می‌تواند به شما کمک کند اشتباهات و عادات منفی خود را پیدا کنید و برای اصلاح و تغییر آن ‌ها اقدام کنید.

ابتدا باید بدانید که رشد فردی را ازکجا باید شروع کنید. قدم اول این است که صادقانه نگاهی به زندگی خودتان بیاندازید و ببینید که چه چیزهایی در زندگیتان نیازمند تغییری اساسی است.

در قدم دوم باید برنامه ریزی دقیقی انجام داد تا بدانید این تغییرات را چطور باید انجام دهید. البته به این نکته توجه کنید که این تغییرات کار ساده ای نخواهد بود اما بدانید هر کار با ارزشی نیازمند زمان و تلاش فراوانی است.

در قدم سوم شما باید پیشرفت های خود را ارزیابی کنید و نتایج را یادداشت کنید مثلا در حوزه های فکری، روحی و احساسی.

چه کسانی نیاز به رشد فردی دارند ؟

 

تمام انسان هایی که می خواهند زندگی هدفمندی داشته باشند و در تمامی جنبه های زندگی به موفقیت و پیشرفت برسند باید برای رشد فردی خود تلاش کنند. بنابراین نیاز به رشد فردی برای تمام افراد با هر سن و شغل و مرتبه اجتماعی، امری ضروری می باشد.

نکاتی وجود دارند که می توانید با انجام آن ها در زمینه رشد فردی خود گام های موثری بردارید.

۱- سعی کنید هر روز کتاب بخوانید

۲- یک زبان جدید یاد بگیرید.

۳- به ترس‌هایتان غلبه کنید.

۴- سحرخیز باشید و برنامه ورزشی منظم داشته باشید.

۵- نقاط کورتان را شناسایی کنید.

۶- برای خودتان اهداف بزرگ و جسورانه تعیین کنید و …

شاید در ابتدا به نتایج زیادی دست پیدا نکنید، زیرا به برطرف کردن ضعف‌هایتان مشغول هستید، اما در ادامه روند رشد و دست ‌یابی به نتایج تفاوت زیادی پیدا خواهد کرد. از جهات مختلف نتایج مثبت و عالی بدست خواهید آورد.

دلسرد شدن اجازه نمی ‌دهد به این نتایج عالی برسید، قبل از اینکه جرقه‌ هایشان را ببینید شما را از ادامه مسیر منصرف می ‌کند. کسانی موفق‌ می ‌شوند که مدام انگیزه خود را تقویت کنند و در این مسیر استوار بمانند.

رشد شخصی قدم اولی است که هر فرد موفقی باید بردارد. این قدم خود دارای ریزه‌ کاری‌ها و خرده گام‌هایی است که باید آنها را با جان و دل بپذیریم. در این مسیر عواملی هست که باید آنها را در نظر گرفت و موانعی که باید تشخیص داد و از آنها گذشت. رشد شخصی محدود به سن خاصی نیست و هر کسی توان برداشت بهترین نتایج را دارد، اگر خود بخواهد.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط