آیا برای ثروتمند شدن حتما نیاز به مدرک دانشگاهی دارید ؟

جالب است بدانید که افراد موفقی مانند مارک زاکربرگ، بیا گیتس و استیو جابز هیچکدام مدرک دانشگاهی نداشتند و طبق گزارشات منتخب واشنگتن ، ۶۸ درصد از آمریکایی ها حتی مدرک لیسانس هم ندارند. هدف ما در این مقاله این نیست که تحصیلات عالی را بی ارزش نشان دهیم، تنها به این نکته باید توجه داشت که لازمه موفقیت داشتن مدرک دانشگاهی نیست. در ادامه دلایلی را که نشان می‌دهند داشتن مدرک دانشگاهی لازمه ثروتمند شدن نیست را بیان می‌کنیم:

۱- آموزش آنلاین شما را به یک کارشناس تبدیل می کند

 

در یک مقطع زمانی، رفتن به دانشگاه و داشتن مدرک کارشناسی ارشد، برگ برنده ای بزرگ بود، اما در دنیای کنونی و تغییر شرایط شغلی و اقتصادی جوامع، ارزش و کاربرد این مدارک نیز تغییر کرد؛ زیرا جهان از فضای استخدام دولتی، به حوزه‌ی کارآفرینی تغییر جهت داده است!

شما قبل رفتن به دانشگاه باید کمی فکر کنید و اهداف خود را بررسی کنید. می خواهید در آینده چه شغلی داشته باشید؟ آیا تحصیلات آکادمیک شما به هدفی که دارید می رساند؟ به عنوان مثال اگر می‌خواهید برنامه‌ نویس شوید، صرفا گرفتن مدرک لیسانس در رشته‌ مهندسی کامپیوتر از شما یک برنامه نویس نمی‌سازد و لازم است این مهارت را در دوره‌های آزاد و مطالعات شخصی و تمرین و تکرار پیگیری کنید.

۲- از حالا می توانید مشاوره را شروع کنید

شغل مشاوره در هر زمینه ای و برای هر فردی که در زمینه ای خاص اطلاعات و تجربه دارد میسر است. اگر شما می توانید در زمینه ی خاصی مشکلات دیگران را حل کنید و آنها را رهنمایی کنید، می توانید جامعه ی هدف خود را پیدا کنید و آنچه نیاز دارند را در اختیارشان قرار دهید.

سوجان پاتل می گوید: « من سال ها تجربه در زمینه بازاریابی محتوا دارم و کارآفرینان را در مورد نحوه رشد کسب و کارشان مشاوره می دهم. اگر چه من موفقیت زیادی را به دست آورده ام، اما افراد بسیار زیاد دیگری هم هستند که تجربه و اطلاعاتشان از من بیشتر است و از من موفق ترند. پس لازم است یک مشاور مداوما در حال مطالعه و بروزرسانی آگاهی‌اش باشد. »

۳- مشاغلی که به تحصیلات دانشگاهی نیاز ندارند را بررسی کنید

 

حتما می دانید که برای تبدیل شدن به یک سرمایه گذار بورس و یا املاک و نویسندگان، آرایشگران و … نیاز به تحصیلات و مدرک دانشگاهی ندارید.اما قطعا باید مطالعات و آگاهی های لازم در این زمینه ها را انجام دهید. همچنین برای کسب مهارت ها باید بصورت آزاد دوره های مهارت آموزشی را بگذرانید و مطالعه و تمرین داشته باشید.

۴- کدامیک را انتخاب می کنید : وام دانشجویی یا وام کسب و کار

 

همانطور که می دانید هم تحصیلات و هم کسب و کار نیاز به هزینه دارند. حال شما باید با توجه به اهداف خود انتخاب کنید که در کدام مسیر قدم برمی دارید و هزینه می کنید.

۵- کسب مهارت در کنار تحصیلات

اگر علاقمند علم و کسب تحصیلات هستید این نکته را فراموش نکنید که تنها اسیر کتاب های درسی و نمرات نشوید. بازار کار حرفه ای چیزی فراتر از کتاب درسی است و نیاز دارد که مهارت ها را بصورت عملی و با علم روز فرا گرفته باشید.

۶- در دانشگاه استحکام را نمی آموزید

این یک حقیقت است که دانشگاه مهارت هایی ماندد سخت کوشی، صبوری، مشتری مداری، مدیریت مالی و … را به شما آموزش نمی دهد. این مساله را مدنظر قرار دهید که روند موفق شدن چیزی فراتر از امتحانات درسی است و به آن زودی که فکر می کنید آرزوهای شما محقق نمی شود پس خودتان بلند شوید و درست به کار شوید.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط