آیا می دانید سه خصوصیت اصلی برای رسیدن به موفقیت چیست ؟

ناپلئون هیل در کتاب خود تحت عنوان ” بیندیشید و ثروتمند شوید ” با ۵۰۰ نفر از افراد موفق و ثروتمند مصاحبه کرده و به یک نتیجه گیری کلی دست پیدا کرده است :

تصمیم : در مقابل آن تعویق قرار دارد

 

 

افراد موفق در تصمیم گیری سریع عمل می کنند و آهسته آن را تغییر می دهند. از نظر ناپلئون هیل، راز موفقیت افراد در طول تاریخ این بوده است که تصمیم های قاطع می گیرند و روی آن مصمم هستند و همچنین تمام اتفاقات ناگوار را نادیده می گیرند.

به عنوان مثال اپرا وینفری، یکی از زنان ثروتمند و میلیاردر، روزهای سختی را پشت سر گذاشته است. او در اوایل دوران حرفه ای خود، بارها از تلویزیون اخراج شد. اما او روی تصمیم خود قاطعانه پافشاری کرد و این شکست ها تاثیری روی تصمیم و هدف او نداشت. برنامه اپرا وینفری در ۲۵ فصل ساخته و پخش شد و برنامه او امروزه از جمله برنامه های پرطرفدار آمریکا به شمار می رود. اپرا وینفری می‌ گوید: «مهم نیست چه کسی هستید یا در کجای دنیا زندگی می‌ کنید، توانایی پیروزی همیشه از خودتان آغاز می‌ شود.» اگر اپرا در آن زمان به حرف تهیه‌ کنندگانی که می‌ گفتند او برای دنیای تلویزیون ساخته نشده گوش می‌ داد و رویاهای خود را کنار می گذاشت، دنیا یکی از بهترین انسان‌ های خیرخواه خود را از دست می‌ داد.

تنها شما می توانید تعیین کنید که حرف های اطرافیان و دوستانتان به بقا یا از هم پاشیدن اهداف و رویاهایتان ختم می شود یا خیر. همیشه اولویت با صدای درونیتان است زیرا تنها شما هستید که می‌ توانید رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنید.

دومین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که با نهایت دقت اطرافیان و افرادی که با آنها معاشرت می کنید را انتخاب کنید. علم و دانش افرادی که با آنها در ارتباط هستید تأثیر زیادی بر روی توانایی‌ ها و افزایش قدرت تأثیرگذاری‌ شما دارد و این دو مورد نقش پررنگی در موفقیت افراد بازی می‌ کنند.

بسیاری از افراد تلاش می کنند تا نظرات منفی و مایوسانه خود را به شما تحمیل کنند، بنابراین از اینگونه افراد دوری کنید. کسانی که همواره به نظر دیگران گوش می‌ دهند هیچ اختیاری روی تصمیم‌ های خود ندارند. برای چیزی که می‌ خواهید تصمیم بگیرید و آن را به واقعیت تبدیل کنید.

استمرار : تلاش مستمر برای ایجاد ایمان

 

 

همانطور که انصراف و ترک کاری مطمئن ترین راه برای شکست آن است، ادامه دادن یکی از مطمئن ترین راه های رسیدن به موفقیت است. برنده‌ها همیشه به دنبال دلیلی برای پیشرفت هستند و برای موفقیت در هر کاری تلاش می ‌کنند.

نیروی دریایی آمریکا عبارت معروفی دارد که اصول پایداری را دربر می گیرد : ” هر بار زمین بخورم دوباره برمی‌ خیزم. من از تمام قدرت خود برای محافظت از هم‌ تیمی‌ ها و تکمیل مأموریت استفاده می‌ کنم. من هیچ موقع دست از مبارزه برنخواهم داشت. ” افرادی که به مأموریت و هدف خود پایبند هستند در میدان مبارزه تحت هیچ شرایطی دست از تلاش برنمی‌ دارند.

نقطه آغاز تمام موفقیت ها خواستن است، اما شدت خواستن است که پایداری را تعیین می کند. تمام شکست‌ هایی که در راه رسیدن به هدف اتفاق می افتند باید در شعله‌ های میل و آرزوی رسیدن به هدف اصلی نابود شوند. همچنین شما باید به سلامت جسمی و روانی خود نیز توجه کنید. اگر در انتهای هر روز احساس موفقیت نمی کنید، شاید به غذای سالمتر، خواب بهتر، تمرین بیشتر، استفاده بهتر از وقت خود، دوستان مثبت تر و یا از بین بردن حواس پرتی هایی که انرژی شما را خراب میکنند، نیاز داشته باشید. هیچ قانون معتبری برای شکست دائمی وجود ندارد.

همواره به یاد داشته باشید افکار منفی، مغزی که با افکار مثبت پر نشده باشد را تصاحب می‌ کند. افراد موفق در هر صنعتی این واقعیت را می‌ دانند و بهترین فرصت برای رسیدن به موفقیت را برای خود ایجاد می‌ کنند. حتی اگر شکست‌ های موقت به برنامه‌ ریزی مجدد احتیاج داشته باشند، این افراد هرگز تسلیم نمی‌ شوند. درنتیجه شکست‌ های موقت را به پیروزی‌ های بلندمدت تبدیل می‌ کنند.

تلقین خودکار : واسطه ای برای تأثیر بر ذهن ناخودآگاه

 

 

هنگامی که شما می فهمید و می توانید قدرت ذهن را اعمال کنید، نیروی بی حد و حصر آن را به کار می گیرید. شما می توانید قوانین بازی را به نفع خود عوض کنید، نه تنها کنترل حال، بلکه آینده و گذشته را نیز می توانید بدست بگیرید. از آنجایی که ذهن ناخودآگاه از بی تفاوتی الهام نمی گیرد، پس باید هر گونه موفقیتی که ما در زندگی می خواهیم، به عنوان یک میل و اشتیاق سوزان از طریق احساس ایمان به ناخودآگاه ما تحمیل شود. تلقین خودکار، واسطه‌ ی بین ذهن هشیار و نیمه هشیار است که می‌ تواند به کمک محرک‌ های مناسب دستکاری شود.

بیشتر بخوانید: جادوی انضباط شخصی

همه انسان ها روی افکار خود کنترل دارند. ما زندگی را به کمک پنج حس تجربه می کنیم، این حواس به شکل افکار در خودآگاه ما وارد می‌ شوند و سپس تصمیم می‌ گیریم آیا وارد ناخودآگاه شوند یا خیر. اما، اکثریت قریب به اتفاق مردم روی تقویت این توانایی کار نمی‌ کنند و از هیچ فیلتری برای ورود افکار به مغزشان استفاده نمی‌ کنند. با این حال عده‌ کمی که این کار را انجام می‌ دهند موفقیتی فراتر از تصور را تجربه می‌ کنند.

تنها تجسم ابعاد خواسته هایتان، چه یک حساب بانکی پر چول، یک کسب و کار موفق و یا یک ازدواج بادوام و صمیمی کافی نیست. بطور واضح آنچه که می خواهید را مشخص کنید، حس کنید آن را در اختیار دارید، هر احساسی مرتبط با آن را احساس کنید و در جهت رسیدن به آن، آنچه را که تمایل دارید انجام دهید، مشخص کنید. حداقل دو بار در روز، با اطمینان، متن نوشته شده در مورد خواسته های خود را با صدای بلند بخوانید.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط