آیا می دانید پرداختن به شغلی که به آن علاقه ندارید برای سلامتی شما مضر است؟

هنگامی که در حال ایجاد یک کسب و کار هستید، همواره نیاز دارید که چیزی در عمل به شما انگیزه دهد. اگر مشغول به کاری هستید که به آن علاقه ای ندارید این مساله را بدانید که دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد پرداختن به این دسته کارها برای سلامت شما مضر است.

هنگامی که کسب و کار خود را شروع می کنید، تمایل پیدا کردن به مشتری دیگری که برای خدمت مورد دریافت خود هزینه پرداخت می‌کند، در زمان شروع کردن یک کار بسیار ساده است. ممکن است شما چشم انداز بزرگی برای کسب و کار خود داشته باشید، اما باید توجه کنید که باید صورتحساب های خود را نیز به زودی پرداخت کنید.

ایجاد تعادل بین عمل و اشتیاق در هنگام ایجاد یک کسب و کار سختی است. زمانی که کسب و کاری راه اندازی می کنید اولویت اول شما درآمد است. کارآفرینان تازه کار معمولا کسب و کارهایی که علاقه ای به آنها ندارند را شروع نمی کنند. بعد از این‌ که کسب و کار را به‌ خوبی رشد داده و محصول را برای ارائه بصورت دقیق و برنامه‌ ریزی شده‌ معرفی کردید، نیاز به تغییر دادن مسیر به سمت حیطه‌ ی کاری مورد علاقه‌ ی خود پیدا می‌کنید.

 

مدیر و موسس Cave Social، که یک آژانس تبلیغاتی دیجیتال است که به مدیران و کارآفرینان صنعت های مختلف کمک می کند تا داستان شکل گیری و روند پیشرفت خود را از طریق رسانه های اجتماعی و بازاریابی محتوا تعریف کنند. او درباره روند شکل گیری و رشد شرکت خود سخن می گوید و اینکه چرا باید شرکت ها پس از کمی رشد به سمت حیطه های مورد علاقه خود جهت گیری کنند.

او می گوید : ” در ابتدای راه اندازی آژانس بازاریابی محتوا همه پیشنهاداتی که از صنف های مختلف می شد را قبول می کردیم حتی کارهایی با دردسر زیاد و سود کم. اما با رشد و پیشرفت شرکت و همچنین بیشتر شدن مشتریان، آن دسته از مشتریانی که کار زیاد با سود کم داشتند را حذف کردیم. این کار را بسیار راحت انجام دادیم، اما اخیرا با شرایطی مواجه شدیم که تصمیم گیری را برای شرکت سخت می کرد. “

ماه گذشته شرکت را به مراحل پایانی جهت قرارگیری در لیست Fortune 500 رساندیم. این لیست، در واقع لیستی سالانه از ۵۰۰ شرکت برتر آمریکایی از نظر درآمدزایی است. اگر موفق به امضای قرارداد می‌شدیم، قادر می شدیم سالانه حداقل صدها هزار دلار درآمدزایی کنیم. تنها مساله ای که وجود داشت این بود که شرکت ما باید کاری را انجام می داد که توانایی عمل به آن را داشت اما علاقه ای به حضور در این حیطه را نداشت. قبول این پروژه سود بسیار بالایی داشت اما موجب میشد از چشم انداز تعیین شده شرکت دور شویم. این مساله موجب شد که این پروژه را رد کنیم. شاید دیوانگی به‌ نظر برسد اما نمی‌توان روی کار کردن در حوزه‌ ای که به آن علاقه‌ ای ندارید قیمت گذاشت. در واقع اگر درآمد کاری که به آن علاقه دارید خوب باشد و نرخ رشد تقریبا ثلبتی نیز داشته باشد دیگر پول در خدمت علاقه‌ مندی‌ های شما است و شما مجبور نیستید در خدمت آن باشید.

به دلایل زیر، بهتر است کاری که به آن علاقه ‌ای ندارید را انجام ندهید :

۱- کار شما بسیار کسل کننده خواهد شد

 

اگر کارتان را دوست نداشته باشید، بدون شک روی کیفیت کارتان تاثیرگذار است. تحقیقی در دانشگاه وارویک نشان می دهد که اگر به کارتان علاقه نداشته باشید بهره وری شما ۱۲ درصد کاهش می یلبد. اما اگر به کارتان علاقه‌ مند باشید، میزان بهره‌ وری به‌ سادگی افزایش پیدا می‌کند.

۲- از نظر سلامتی در معرض خطر خواهید بود

 

کار شما بخشی از زندگی شماست، نه تمام زندگی. با توجه به این موضوع، اگر شما مشغول به کاری هستید که از آن لذت نمی برید، سطح استرستان افزایش پیدا می کند. تحقیقات نشان داده است که استرس تاثیرات مخربی بر بدن انسان دارد و منشا بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، افسردگی و اضطراب است. آرامش ذهنی و سلامت بدنی را با هیچ میزان ثروتی نمی‌ توان معاوضه کرد.

۳- زمان انجام کارهایی که از آن لذت می برید را از دست می دهید

با نه گفتن در برابر کاری که از آن لذت نمی ‌برید، زمان خود را برای انجام دادن کاری که به آن علاقه‌ مند هستید آزاد کنید. اصل پارتو یا قانون ۸۰ به ۲۰ در اینجا کاربرد پیدا می‌ کند. اصل پارتو می ‌گوید ۲۰ درصد از کار کردن شخص، منجر به رخ دادن ۸۰ درصد نتیجه ‌گیری در زندگی می ‌شود. این می ‌تواند در مورد مشغولیت روزانه یا دردسرهای ایجاد شده برای شما عینیت پیدا کند. اگر به شرایط فعلی خود نگاهی بیاندازید، این احتمال وجود دارد که ۲۰ درصد از کارتان، ایجاد کننده‌ی ۸۰ درصد از دردسرهایتان باشد.

به موارد بالا دقت کنید و آنها را از زندگی خود حذف کنید تا زمان آزاد بیشتری برای پرداختن به کارهای مورد علاقه خود داشته باشید.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط