آیا می دانید چه باورهای غلطی درباره کارآفرینی وجود دارد ؟

شاید اینکه کسب‌ و کار مستقلی برای خود راه بیندازید بهترین تصمیمی باشد که گرفته‌اید، اما قبل از اینکه دل به دریا بزنید چیزهای زیادی هست که باید در نظر بگیرید و شایعات زیادی هست که باید از آنها باخبر شوید.

باورهای اشتباه زیادی در مورد کارآفرینی میان مردم جا افتاده است که با آگاهی داشتن و کسب آمادگی می‌توان آن‌ها را به بهترین نحو مدیریت کرد.

وقتی حرف از کارآفرینی می شود تصور مشابهی در ذهن اکثر ما بوجود می آید. این که کارآفرین همیشه در گوشه ای می نشیند و صبح تا شب چیزی نمی خورد تا بتواند وقت بیشتری را روی ایده های خود بگذارد , آن ها را به درآمد بسیار زیاد برساند.

اما داستان موفقیت تمام کارآفرینان به این شکل نیست و موارد زیادی از باورهای اشتباه در کارآفرینی دیده می شود که در این مطلب به تعدادی از آنها می پردازیم.

کارآفرینان عموما افرادی بی سواد هستند

باور اشتباه در کارآفرینی که امروزه زیاد به چشم نمی آید ولی درگذشته خیلی ها کارآفرینان را افراد بی لیاقت و بی سواد می دانستند. این باور غلط زمانی شکل گرفت که مردم دیدند برخی از صاحبان کسب و کار همان کسانی هستند که یا از دانشگاه اخراج شده‌اند و یا کسب و کار خود را ترک کرده اند , اما امروزه در تمام زمینه های اجتماعی اقتصادی و دانشگاهی یک حرفه‌ای و قهرمان به حساب می‌آیند.

کارآفرینی یعنی آزادی بی حد و مرز

بسیاری از مردم به دلیل تصور آزادی کاری بیشتر، مجذوب کارآفرینی می‌شوند. درست است که در این شرایط شما تنها کسی هستید که بیشتر قوانین را تعیین می‌کند مثلا می‌توانید قانون ساعت کاری را تغییر دهید، یا شرایط کار از راه دور را امکان پذیر کنید، لباس‌های محبوبتان را بپوشید، یا زمان تعطیلات را به سلیقه خودتان اعلام کنید. اما فراموش نکنید که شما در قبال سود آورکردن کسب و کار خود نیز مسئولید! اما بدانید کارآفرینی با وجود مزایای زیادی که دارد، آسان نیست و یک کارآفرین مسیر دشواری پیش رو دارد.

پیدا کردن ایده مناسب یعنی همه چیز

 

درست است که در دنیای کارآفرینی، برخی ایده‌های ناب می‌توانند شما را چندین قدم جلو بیاندازند، و سرمایه‌گذاران بیشتری جلب کنند، جدای از اینکه به دنبال سرمایه گذاران خصوصی یا عمومی باشید و کسب و کار سود آور یا حداقل با ثباتی ایجاد کنند، اما اگر حمایت کافی وجود نداشته باشد، حتی بهترین ایده‌ها هم ممکن است شکست بخورند .

اگر حمایت کافی وجود داشته باشد (مانند زمان‌بندی راه‌اندازی کسب‌وکار) حتی ایده‌های معمولی هم در نهایت می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

کارآفرین بودن راهی آسان برای کسب ثروت فراوان

این مساله درست است که اگر متغیرهای زیادی به درستی در جهت حمایت از کار شما عمل کنند، برای درآمد حاصل از کسب‌وکارتاناز کارآفرینی هیچ سقفی نمی‌توان تعیین کرد. همچنین درست است که کارآفرینی مسیری برای کسب ثروت و موفقیت بالقوهاست، اما معنای این جمله با اینکه کارآفرینی “برنامه کسب سریع ثروت” است، تفاوت دارد!

شما باید منابع مختلفی را اعم از پول و زمان در کسب‌وکار خود سرمایه‌گذاری کنید. حتی اگر تمام منابع مالی در دسترس باشند، باز هم ضمانتی برای راه‌اندازی به موقع و با سرعت زیاد وجود ندارد.

رابطه تنگاتنگ کارآفرینی و کار تیمی

 

این موضوع را باید بپذیرید که تنهایی بخشی از کارآفرینی است. گاهی اوقات برای اینکه احساس تنهایی نکنید، مجبور به استفاده از فضاهای کار اشتراکی یا کافی‌شاپ‌ها هستید. در این محیط‌ها افرادی را می‌بیند که در حال خوش‌گذرانی و تفریح هستند و ممکن است بیش از هر زمان در زندگی احساس تنهایی کنید. در چنین روزهایی از قوه‌ی تخیل خود کمک بگیرید. چند سال آینده را تصور کنید که صاحب کسب و کار موفقی شده‌اید و برای مصاحبه به جلسات مختلف دعوت می‌شوید.فراموش نکنید که این وضعیت موقتی است و سال‌ها بعد تمام زحمت‌هایی که کشیده‌اید جواب می‌دهد.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط