آیا پول شما را خوشحال می کند؟

احتمالا شما هم شنیده اید که می گویند ” پول شادی نمی آورد “، یا ” نمی توان با پول عشق را خرید ” و یا ” پول که علف خرس نیست “. دیگر صحبت های کلیشه ای نمی کنیم که با پول می‌ توان هزاران چیز بدست آورد، اما با پول یک چیز دیگر را هم می‌توان به خانه آورد؛ شادی.

در حالت کلی، این مساله حقیقت دارد که پول و شادی ارتباطی جدایی ناپذیر دارند. اگر چه درست است که افرادی که در فقر زندگی می کنند نسبت به افرادی که پول بیشتری دارند کمتر شاد هستند، زمانی که درآمد شما به حدی است که یک زندگی راحت به شما هدیه می دهد، داشتن پول بیشتر به معنای شادتر بودن نیست.

با این وجود، مردم اغلب فکر می کنند پول بیشتر = شادی بیشتر (با برخی استثناهای قابل توجه) و اینکه می توانیم از طریق خرید چیزهایی که بیشتر دوست داریم، رضایت پیدا کنیم، اما روشنفکران و اهل تفکر و منطق، این‌ نوع شادی را زیر سؤال می‌برند.

تحقیقات نشان می دهد که افراد مادی گراتر، کمتر خوشحال هستند. آنها با احتمال بیشتری دچار افسردگی می شوند. این افراد دچار کمبود اعتماد به نفس هستند، روابط‌شان با دیگران ضعیف است و تمایل چندانی به مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی ندارند. اینها عواقب واقعی تمایل به مادیات هستند.

گاهی اوقات پول خرج کردن باعث شادی شما می شود

تحقیقات جدید نشان داده است که خرج کردن پول می تواند منجر به شادی شود، اما به این شرط که عاقلانه خرج کنید. به ‌عبارت دقیق ‌تر، راه‌ هایی برای خرج کردن پول وجود دارد که واقعا سبب خوشحالی ما می‌ شود.

به عنوان مثال، پول خرج کردن برای ” کسب تجربه ” می‌تواند موجب شادی شما شود. اگر به مادیات علاقه‌ی زیادی دارید و پول زیادی را صرف جمع‌آوری کلکسیونی از وسایل آشپزخانه می‌کنید، لزوما شادتر نمی‌ شوید، اما اگر همان مقدار پول را خرج یک سفر هیجان‌ انگیز، شادی واقعی را تجربه می‌ کنید.

همچنین تحقیقات نشان داده است که بسیاری از مردم از خرید کردن و خرج کردن پول برای دیگران احساس خوشحالی می کنند. بنابراین راه هایی پیدا کنید که به‌ واسطه‌ی آنها بتوانید اندکی از پول‌ تان را برای دیگران خرج کنید، مثلا برای فرد نیازمندی غذا بخرید، به یک خیریه کمک کنید یا کرایه‌ ی تاکسی یک مسافر را حساب کنید.

همه اینها تنها بیانگر این موضوع است که ” اگر پول ‌تان را عاقلانه خرج کنید، قطعا می ‌توانید شادی بخرید! “

به شیوه ی خودتان پولتان را خرج کنید

 

 

البته، روانشناسان اجتماعی مدت ها قبل بیان کرده اند که احتمالا چنین چیزی به عنوان یک نظریه روان شناختی برای همه افراد مناسب نمی باشد. فقط به این دلیل که شباهت موجود در نحوه‌ ی تفکر و تعامل با دنیای پیرامون، پیچیدگی و تنوع رفتار آنها را انکار کرد، به‌ ویژه زمانی که از «شادی» صحبت می‌ شود.

گرچه خرج کردن پول برای کسب تجربه، نسبت به خرج کردن پول برای مادیات، انسان‌ ها را شادتر می‌ کند، اما این نکته در مورد افرادی صدق می کند که با میل و رغبت این هزینه را پرداخت می‌ کنند. همچنین، خرج کردن پول برای دیگران نیز زمانی شادی‌ آور است که خوشحال کردن دیگران یا برطرف کردن نگرانی‌ های مادی آنها، جزو ارزش‌ های اخلاقی شما باشد.

بررسی رابطه پول با شخصیت افراد

همه این ها ما را به یاد مطالعه اخیری می اندازد که به الگوهای خرید افراد نگاه می کند تا ببینند آیا آنها با شخصیت هایشان سازگار بوده یا نه. ایده اصلی این بود که افراد پول‌ شان را متناسب با شخصیت‌ شان خرج می‌ کنند و هرچه پولی که خرج می‌ کنند با نوع شخصیت‌ شان تناسب بیشتری داشته باشد، شادی بیشتری را تجربه خواهند کرد.

در اولین مطالعه خود، آنها توانستند با همکاری یک بانک، میزان و نوع خرید تعداد زیادی از مشتریان آن بانک را بررسی کنند. آنها با تعداد زیادی از مشتریان یک بانک خاص تماس گرفتند و از آنها اجازه گرفتند که اولا خریدهای اخیر آن‌ ها را با دقت بررسی کنند و ثانیا از آن‌ ها خواستند پرسشنامه‌ ای کوتاه را که مربوط به شخصیت‌ شناسی بود، پر کنند و میزان رضایت از زندگی خود را مشخص کنند.

محققان از بین ۶۲۵ نفر و ۷۶,۸۶۳ معاملات انجام شده، عادت های مربوط به خرج کردن پول افراد را تجزیه و تحلیل کردن و به این نتیجه رسیدند که شخصیتی که به الگوی خرید افراد نسبت داده شده بود، با نتایج پرسشنامه‌ ی شخصیت‌ شناسی بسیار سازگار بود. به طور کلی، آنها دریافتند که مردم تمایل دارند پول خود را صرف راههایی کنند که با شخصیت آنها منطبق بوده و شادی بیشتری را تجربه خواهند کرد.

پولتان را خرج کنید

 

 

به طور کلی، تعاریف علمی رابطه ای گوناگون بین شادی و پول را به تصویر می کشد. داشتن پول بهتر از نداشتن پول است، اما داشتن پول بیشتر لزوما بهتر نیست. همچنین خرج کردن پول برای افراد دیگر بهتر از مصرف آن برای خودتان است، اما این‌ کار زمانی لذت‌ بخش است که کمک به دیگران برای شما اهمیت داشته باشد و حتی خرج کردن پول برای خودتان هم زمانی شادی‌ آور است که آن را درست و عاقلانه خرج کنید.

مسئله‌ی دیگر این است که همه‌ ی این موارد می‌ توانند به میزان پول افراد بستگی داشته باشند. به عبارت دیگر، نتایج فقط می‌ تواند یک معنا داشته باشد: افرادی که برای خرید اجناس مورد علاقه‌ شان پول دارند، شادتر هستند و برعکس، کسانی که برای خرید اجناس مورد علاقه‌ شان پول کافی ندارند، به‌‌اندازه‌ ی گروه اول شاد نیستند.

در هر صورت، مساله اصلی این است که سبک زندگی ما باید با شخصیت‌ مان سازگار باشد تا بتوانیم انسان‌ های شادتری باشیم. بنابراین، بهتر است پول خود را به شیوه ‌ا‌ی که از نظر خودمان منطقی و با ارزش‌ ها و خصوصیات ما سازگار است، خرج کنیم.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط