افزایش راندمان کاری با شناسایی کارمندان ضعیف از روزهای ابتدایی

تعدادی از کارمندان هستند که بازدهی پایینی داشته و کارایی لازم را برای کسب و کار شما ندارند، سعی کنید این افراد را از ابتدا شناسایی کرده و همکاری خود را با آنها قطع کنید. این کارمندان می توانند منابع انسانی محدود شما را از بین ببرند.

با بررسی آمارها در این زمینه به این نتیجه می رسید که کارمندانی که شروع خوبی در دوران کاری خود دارند، شانس بیشتری برای پیشرفت‌های آینده و حتی رسیدن به پست‌های مدیریتی خواهند داشت، اما در مقابل آنهایی که در ابتدای کار عملکرد و بازدهی ضعیفی دارند، در طولانی‌‌مدت نیز تنها منابع سازمان را به هدر خواهند داد.

تصمیم گیری درست و به موقع یکی از مهارت های مهم مدیران موفق می باشد. با وجود اینکه بسیاری از مدیران از این حقایق مطلع هستند، با نادیده گرفتن آنها و صبر بی‌اندازه برای بهبود عملکرد کارمندان خود، موجب کاهش بسیار زیاد بازدهی شخصی و سازمانی می شوند.

در حالی که مدیران سازمان های بزرگ به سرعت درباره افراد ضعیف تصمیم گیری کرده، آنها را اخراج می کنند و یا با توجه به توانایی های آنها، در بخش دیگری از آنها استفاده می کنند و با این کار جلوی ضرر بیشتر سازمان را می گیرند.

حال می خواهیم به این مساله بپردازیم که چرا باید در مورد این نوع از کارمندان به سرعت تصمیم گیری کرد.

افرادی که شروع بدی دارند به ندرت بهبود می یابند

کارکنانی که شروع ضعیفی دارند می توانند عملکرد خود را بهبود ببخشند اما توجه داشته باشید که این بهبود سقفی دارد. مخصوصا زمانی که این ضعف ها مربوط به وظایف اصلی این کارمندان باشد و دیگران به خوبی آنها را انجام دهند، این بازیابی و بهبود سخت تر خواهد بود.

علاوه بر این، شروع بد باعث ایجاد حس بی اعتمادی بین تیم و مدیریت می شود. مساله مهم دیگر این است که آموزش، مربی‌گری و حفظ کارمند ضعیف، هزینه‌هایی را برای سازمان خواهد داشت. به عبارت دیگر صرف هزینه های زیاد برای رساندن یک کارمند ضعیف به حداقل نیازهای سازمان، موجب از دست دادن فرصت های مناسب و نیز سرمایه‌گذاری اشتباه روی منابع انسانی است.

هرچه سریعتر باید جلوی ضرر را بگیرید

در بسیاری از شرکت ها به اینصورت عمل می شود که تصمیم گیری درباره استخدام افراد بعد از یک ماه از کار کردن در سازمان گرفته می شود. اگر در این یکماه افراد عملکرد ضعیفی داشته باشند و پاسخ این سوال که ” آیا فرد مورد نظر با ارزش های اساسی شرکت دارد ؟ ” منفی باشد، احتمال اخراج این فرد بالا خواهد بود.

در قدم بعدی ما می توانیم این مساله را در نظر بگیریم که شاید این فرد در سمت اشتباهی قرار گرفته است، در اینصورت می توانیم با توجه به توانایی های فرد با جابجایی نقش، سمت دیگری را به او واگذار کنیم و از استعدادهای او بهره ببریم.

در بسیاری از سازمان ها، عموما زمانی که با عملکرد ضعیف کارمندی روبرو می شوند ابتدا جلسه ای با او برگزار می کنند. این افراد خود از عملکرد ضعیفشان آگاه هستند. برگزاری این جلسات در روزهای آغازین مشاهده ضعف کارمند، به افراد کمک خواهد کرد که مشکلاتشان را زودتر کشف کرده و اگر توانایی رفع آن را ندارند بدون خراب کردن رزومه کاری، به دنبال شغلی دیگر باشند.

سخن پایانی

به این نکته توجه داشته باشید که صدای درونی شما حاصل تجربه‌های سخت گذشته است. در نتیجه اگر در همان روزهای آغازین کار حس کردید که کارمندی توانایی های لازم برای کسب و کار شما را ندارد، سریعا در مورد او تصمیم گیری کنید. چرا که شما منابع و سرمایه کافی برای آموزش و تربیت یک کارمند را ندارید.

هرگز فراموش نکنید که شرکت‌ها با تکیه بر انرژی و کارایی کارمندان عالی پیشرفت می‌کنند و کارمندان جدید متوسط یا ضعیف شرایط سختی برای رسیدن به آن سطح از توانایی و کارایی خواهند داشت. این را هم به یاد داشته باشید که ، آموزش دوره ای کارمندان برای ارتقاء سطح و کیفیت عملکرد آنان پس از انتخاب کارمندان مناسب انجام می گردد.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط