با استفاده از قانون پارتو یا ۸۰/۲۰ کسب و کار خود را بهبود دهید

کسب و کارهای با عملکرد بسیار خوب اشتیاق فراوانی برای درک اصل “ویلفردو پارتو” که یکی از مطرح‌ ترین مهندسان و اقتصاد ‌دانان ایتالیایی است از خود نشان می ‌دهند. آن‌ها همواره تحت تاثیر قانون ۲۰/۸۰ او قرار گرفته بودند.

هر صاحب کسب و کار تلاش می کند در تجارت خود موفق شود. با این حال، در برخی موارد، به عنوان یک مدیر با حجم زیادی از کارها رویرو می شوید که برای شما خسته کننده خواهند بود. در این مواقع باید یک نگاهی به برنامه کاری خود بیندازید و اولویت های کاری خود را تعیین کنید و کارهای با اولویت پایین تر را به زمان های بعدی موکول کنید.

اصل پارتو

 

یکی از راه های تصمیم گیری در زمینه اولویت کارها، استفاده از اصل پارتو است. این اصل به عنوان قانون ۸۰/۲۰ نیز شناخته می شود. این قانون توسط یک اقتصاددان ایتالیایی به نام ویلفردو پارتو توسعه داده شد. او در مطالعات خود به این نتیجه رسیده بود که ۸۰ درصد از املاک کشور ایتالیا، در اختیار ۲۰ درصد از جمعیت این کشور است. همچنین او متوجه شد ۸۰ درصد از نخود فرنگی های باغچه اش را که کاشته، از ۲۰ درصد دانه هایی است که کاشته بود و مابقی ۸۰ درصد دانه ها بی حاصل بودند.

به زبان ساده : قانون ۸۰/۲۰ میگوید، ۸۰ درصد نتایج، حاصل ۲۰ درصد از ورودی ها یا فعالیت های شما خواهد بود.

هرچند نمی توان این اصل را امری ثابت و قطعی دانست و حتی می توان ایراداتی به این نوع طرز فکر وارد کرد، اما این قانون می تواند به مدیران برای اولویت بندی کارها و موضوعاتی که باید بر آن ها تمرکز کرد کمک کند.

استفاده از قانون ۸۰/۲۰ در کسب و کار

 

هنگام استفاده از اصل ۸۰/۲۰ در کسب و کار، شما باید موضوعات و زمینه هایی که در آن ها مهارت دارید را بیابید و بر آن ها تمرکز کنید.

در زمینه فروش، باید بدانید که چه تعداد از مشتریان شما، بیشترین تاثیر را در فروش محصولات دارند و یا فرض کنیم شما فروشنده هستید؛ طبق قانون پارتو در فروش فقط ۲۰% از مشتری ها ۸۰% سود نهایی را به ما می دهند. فروشگاه های بزرگ نیز این قانون را متوجه شده اند که ۸۰% فروش شان توسط ۲۰% مشتری ها انجام می شود.

قانون پارتو، جزئی از اولین اصولی هستند که کارمندان شرکت های بزرگ دنیا باید آنرا بلد باشند؛ قانون ۸۰/۲۰ توانسته بهره وری کارخانه ها را تا ۱۰۰% افزایش دهد، زیرا توانسته اند :

– با شناسایی ۸۰% فعالیت های بی بازده و حذف آنها هزینه ها را کاهش دهند.

– با شناسایی ۲۰% فعالیت های سودآورد و افزایش آنها سودآوری کسب و کار را افزایش دهند.

در کارخانه، شرکت یا محل کار خود انجام دهند؛ حتی در مدیریت زمان با قانون ۸۰/۲۰ میتوان ۸۰% زمان تان را صرفه جویی کنید.

استفاده از آنالیز پارتو بسیار متداول شده است اما شرکت‌های معدودی از این سیستم بصورت روزمره استفاده می‌کنند. این رویه باید تغییر کند. نقشه‌های استراتژیک و نقشه راه فناوری باید بصورت بسیار شفافی از طریق مسیرهای پارتو شناسایی گردند. توانایی برای پیش‌بینی بهتر وقایع آینده، جمع‌آوری مناسب شاخص‌های کلیدی عملکرد در محدوده سرمایه‌گذاری، می‌تواند به منبع خوبی برای بهره‌وری بالا تبدیل شود.

هرچقدر که الگوریتم شما و سازمان شما هوشمندتر گردند، شما به یادگیری و استفاده بیشتر از اصل پارتو نیاز خواهید داشت.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط