با ویژگی های افراد منفی گرا آشنا شوید – قسمت اول

منفی گرا بودن در زندگی می‌تواند منجر به اذیت خود فرد و نزدیکان شود و اگر این خصلت ترک شود در جهت بهبود زندگی فرد بهتر خواهد بود. فقدان خودباوری، افکار تیره‌ و تار، بی‌اعتمادی و پریشانی. این‌ها خصوصیات افراد منفی گرا می باشند و چنین افرادی دور و بر ما وجود دارند. در این مطلب با خصوصیات افراد منفی گرا اکثر آشنا می شوید.

همچنین شما با اطلاع از این خصوصیات خواهید دانست که چرا بسیاری از افراد از منفی‌ گرایی خود بی ‌خبر هستند و نمی‌دانند که این افکار منفی چطور زندگی‌ خودشان و دیگران را نابود می‌کند.

۱- افراد منفی گرا همیشه نگران هستند

اینگونه افراد همواره نگران هستند و ذهنشان از اضطراب و نگرانی تغذیه می کند. این ذهنیت نشان دهنده نیاز بسیار شدید این افراد به محافظت و آگاه شدن است. بنابراین افراد منفی گرا برای مبارزه با نگرانی‌، باید خودآگاهی را تمرین کنند و در زمان حال زندگی کنند.

۲- آنها سعی می کنند به شما بگویند چه کاری باید انجام دهید

 

هنگامی که بعضی از افراد شروع می کنند به گفتن اینکه چه کاری با زندگی خود انجام دهید، مثلا چه خانه ای بخرید و یا آیا شما باید شغل خود را تغییر دهید یا خیر، شما می توانید مطمئن باشید که آنها افراد منفی گرایی هستند. آنها این نشانه ها را درک نمی کنند اما این رفتار آنها بیانگر این مساله است که آنها هنوز مشکلات زندگی خود را حل نکرده‌ اند و حالا دست‌ به‌ کمر مقابل شما ایستاده‌ اند و با تعیین تکلیف برای شما، می‌خواهند از مشکلات‌ شان فرار کنند !

۳- آنها در موقعیت پیش فرض زندگی می کنند

یک توضیح و دلیل عصب شناختی دارد که برخی افراد اینقدر منفی گرا هستند. این امر به بخشی از مغز به نام آمیگدال مرتبط است که به عنوان یک زنگ هشدار عمل می کند و به طور مداوم در معرض خطر، ترس و اخبار بد است. دانشمندان معتقدند این وضعیت پیش فرض مغز است. از لحاظ تکاملی این مساله قابل درک است و تمام مکانیزم ” جنگ یا گریر ” را تشکیل می دهد. در این مکانیزم مغز برای مبارزه با اخبار بد از تمام نورون های خود استفاده می کند. در مقابل، افراد مثبت‌ گرا این توانایی را دارند که با مشکلات مواجه شوند، ارزیابی‌ شان کنند و با آنها مقابله کنند.

۴- افراد منفی گرا از پنهان کاری لذت می برند

 

اگر یک شخص منفی گرا را در یک مهمانی ملاقات کنید، ممکن از صحبت کردن با او برای شما خسته کننده باشد. این افراد می‌ ترسند که مبادا اطلاعات زیادی درمورد خودشان بیان کنند و به قول معروف بند را به آب بدهند چرا که می‌ ترسند این اطلاعات بر علیه‌ شان استفاده شود. آنها به‌ ندرت می‌ پذیرند که آنچه بر زبان می‌ آورند، ممکن است نتایج مثبتی هم داشته باشد.

۵- آنها افرادی بدبین هستند

افراد منفی گرا به ندرت یک نتیجه خوشحال کننده و عالی را پیش بینی می کنند. آنها همیشه تصور می کنند که همه چیز اشتباه پیش خواهد رفت.

۶- افراد منفی گرا همواره خبرهای بد را پیگیری می کنند

افراد منفی گرا همواره دوست دارند از عباراتی از این دست را بر زبان بیاورند: «شنیدی چه فاجعه‌ای شده؟ تو اخبار دیدم …»، بعد هم اخبار بد را با تمام جزئیات برایتان بازگو خواهند کرد. قسمت دردناک قضیه این است که مواجهه با اخبار بد بسیار بیش از آنچه در گذشته تصور می‌ شد بر روحیه‌ ی افراد تأثیر می‌ گذارد. تحقیقات نشان داده‌ اند که دیدن خشونت، مرگ و حوادث ناگوار در رسانه‌ ها منجر به افسردگی و اضطراب و «اختلال استرسی پس از ضایعه‌ ی روانی» یا «PTSD» می‌ شود. مواجهه‌ بیش‌ازاندازه با اخبار و حوادث تأسف‌ بار، عینک منفی‌ نگری را بر چشمان فرد می‌ گذارد.

۷- افراد منفی گرا بسیار حساس هستند

افراد منفی گرا حساسیت بیشتری نسبت به انتقاد دارند بطوری که گاهی حتی اگر از آنها تعریف هم بکنید، بد برداشت می کنند. به عنوان مثال اگر سخنی بگویید که اصلا از ان منظور بدی نداشته اید، به این افراد برمی‌ خورد و آن سخن را بی‌ ادبانه تلقی می‌کنند.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط