با ۸ نفر از افراد ثروتمند و موفقی که ترک تحصیل کردند آشنا شوید

همواره داشتن تحصیلات دانشگاهی یکی از راه های رسیدن به موفقیت و ثروت است. اما تعدادی از افراد موفق و ثروتمند هستند که با ترک تحصیل و رسیدن به موفقیت و شهرت خط بطلانی بر این پیش فرض ذهنی افراد کشیده اند. در واقع موفقیت این افراد نشانگر این نکته است که تلاش و تمرکز و تمایل به موفقیت، نبود تحصیلات دانشگاهی را جبران خواهد کرد.

۱- توماس ادیسون

 

توماس ادیسون احتمالا معروف ترین مخترع در دنیاست که بیش از ۱۰۰۰ اختراع مهم در کارنامه کاری خود دارد که می توان به اختراع لامپ الکتریکی، فونوگرافی و دوربین فیلم برداری اشاره کرد. ادیسون به دلیل اختراعات متعدد خود جوایز زیادی را نیز از آن خود کرد.

ادیسون به دلیل بیماری دیر به مدرسه می رفت و در کلاس درس نیز عملکرد بسیار ضعیفی داشت تا حدی که یکی از معلم هایش به او لقب ” خرفت ” را داده بود. ادیسون تنها بعد از ۳ ماه مدرسه را ترک کرد و به دلیل اینکه مادرش معلم بود، در منزل توسط مادرش مورد تعلیم قرار گرفت.

۲- بنجامین فرانکلین

بنجامین فرانکلین در زمینه های مختلفی حضور داشت، مانند : سیاست، دیپلماسی، نویسندگی، نشر، دانشمند و مخترع و …، او حتی در نگارش اعلامیه استقلال آمریکا نیز نقش پر رنگی داشت.

اما با وجود این همه فعالیت های مختلف، او حتی نتوانست مقطع دبیرستان را به اتمام برساند و فارغ التحصیل شود. او در خانواده ای پرجمعیت به دنیا آمده بود که ۲۰ فرزند داشت. فرانکلین دو سال در مدرسه لاتین بوستون تحصیل کرد و قبل از رسیدن به سن ۱۰ سالگی، ترک تحصیل کرد تا در کنار پدرش در چاپخانه کار کند و راه و رسم کسب و کار را یاد بگیرد.

۳- بیل گیتس

 

بیل گیتس یکی از بنیان گذاران شرکت مایکروسافت است که برای چندین سال ثروتمندترین فرد جهان بود. بیل گیتس پس از خواندن مقاله ای درباره میکرو رایانه Altair در مجله Popular Electronics، تصمیم گرفت دانشگاه هاروارد را در همان سال های ابتدایی شروع تحصیل، ترک کند و به همراه دوستش پل آلن به برنامه نویسی نرم افزار بپردازد. این دو با هم شرکت مایکروسافت را تاسیس کردند.

۴- آلبرت انیشتین

 

اگرچه او توسط مجله تایمز به عنوان ” مرد قرن ” لقب گرفت، اما آلبرت انیشتین در مدرسه ” انیشتین ” نبود !

فیزیکدان برنده جایزه نوبل، صاحب نظریه نسبیت و کمک به نظریه کوانتومی و مکانیک آماری، در سن ۱۵ سالگی مدرسه را ترک کرد. او یک سال بعد تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و مجبور شد در آزمون معتبر موسسه فناوری فدرال سوئیس شرکت کند، اما در آن آزمون شکست خورد. او به دبیرستان بازگشت و دیپلم خود را دریافت کرد و در آزمون ورودی دانشگاه نیز برای بار دوم توانست قبول شود.

۵- جان راکفلر

 

جالب است بدانید جان دیویس راکفلر درست ۲ ماه قبل از فارغ التحصیلی از دبیرستان، مدرسه را ترک کرد و راهی کالج کسب و کار فالسام مرکانتیل شد. او شرکت نفتی استاندارد اویل را درسال ۱۸۷۰ تاسیس کرد و توانست ثروتی میلیارد دلاری کسب کند. او توانست تا قبل از تعطیلی شرکتش توسط دولت به دلیل انحصاری کردن بازار، ثروتی عظیم برای خود بدست آورد. جان راکفلر ثروتش را در ۴۰ سال پایانی عمرش صرف سلامت و آموزش و پرورش کرد.

۶- والت دیزنی

 

در سال ۱۹۱۸، در حالی که والت دیزنی هنوز مشغول تحصیل در مقطع دبیرستان بود، شروع به گرفتن دوره های شبانه در آکادمی هنرهای زیبا در شیکاگو کرد. والت دیزنی در سن ۱۶ سالگی برای پیوستن به ارتش مدرسه را ترک کرد، اما به دلیل اینکه سن او برای پیوستن به ارتش کم بود، با شناسنامه ای جعلی به صلیب سرخ پیوست. والت دیزنی به فرانسه فرستاده شد و مسئول رانندگی آمبولانسی شد که پر از تصدف های کارتونی بود. کارتون هایی که در نهایت تبدیل به شخصیت های فیلم او شدند. والت دیزنی بعد از تاسیس شرکت والت دیزنی و کسب درآمد میلیون دلاری، جوایز زیادی ازجمله مدال آزادی ریاست‌ جمهوری را دریافت کرد. همچنین در سن ۵۸ سالگی، مدرک دیپلم افتخاری دبیرستان را به او اهدا کردند.

۷- ریچارد برانسون

 

سر ریچارد برانسون، یک تاجر میلیاردر خودساخته است. او شرکت های Virgin Atlantic Airways، Virgin Records، ویرجین موبایل و اخیرا یک شرکت گردشگری فضایی را تاسیس کرد تا هر کسی که می تواند هزینه آن را بپردازد، برای سفرهای فضایی به فضا بفرستند.

ریچارد برانسون دانش آموزی فقیر و دچار اختلال نارساخوانی بود که در نهایت مدرسه را در سن ۱۶ سالگی ترک کرد. او اولین کسب‌ و کار خود را با راه‌ اندازی مجله‌ ای درباره‌ نوجوانان در لندن آغاز کرد.

۸- استیو جابز

 

استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل و یکی از ثروتمندترین افراد جهان بود که در سال ۲۰۱۱ درگذشت. جالب است بدانید که او در سن ۱۲ سالگی با شرکت HP تماس گرفت و گفت : من قصد دارم یک فرکانس شمار بسازم، می‌خواستم بدانم شما قطعات اضافی ندارید که به من بدهید؟ مدیر HP قطعات مورد‌نیاز را در اختیار جابز قرار داد و در تابستان او را برای کار در خط مونتاژ شرکتش استخدام کرد.

جابز به خاطر علاقه ی زیادی که به رایانه‌ داشت، دانشگاه را ترک کرد و به همراه دوستش استفان وزنیاک که او نیز دانشگاه را ترک کرده بود، شروع به ساختن رایانه‌ای در پارکینگ خانه کردند. امروزه شرکت اپل از پارکینگ خانه جابز به شرکتی میلیون دلاری تبدیل شده است.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط