برنامه ریزی برای رشد و توسعه فردی

برنامه‌ریزی

 

اهداف خود را یادداشت کنید و هر زمان که احساس کردید هدف جدیدی در زندگی برای دستیابی دارید به لیست خود اضافه کنید. برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی کنید و به راه‌های موجود و قابل‌دستیابی هر زمان که وقت داشتید عمیقاً فکر کنید. یادآوری دوباره و چندباره این اهداف در زندگی می‌تواند به رسیدن به آن‌ها کمک شایانی کند. هم‌چنین برای رسیدن به یک موفقیت ایده آل کارهای روزانه شخصی و کاری و حتی مالی خود نیز برنامه‌ریزی هدفمند و مرتب داشته باشید، ترجیحاً آن‌ها را نیز یادداشت کنید، تقسیم‌بندی ساعات روزانه و همچنین هفتگی زندگی و کارتان را هدفمند و به دور از اتلاف وقت خواهد کرد. ساعات روزانه خود را برای کار، استراحت، ورزش، خانواده و… تقسیم کنید و زمانی راهم برای تنهایی و آرامش شخصی اختصاص دهید.

آرامش

 

برای دستیابی به آرامش روحی و جسمی باید تنها به این فکر کنید که مهم‌ترین زمان اکنون است. اگر در طول روز احساس استرس می‌کنید چند دقیقه به محیط بیرون بروید و فقط روی تنفس منظم خود دقت کنید. نگرانی و استرس و تشویش برای آینده و افسوس برای گذشته قسمت زیادی از ذهن افراد را اشغال می‌کنند. و باعث عملکرد نادرست در مورد مسائل شخصی و کاری و حتی باعث ضررهای مالی می‌شوند. اگر بیشتر وقت خود را صرف سروکله زدن با این افکار کنید و دائماً با آن‌ها درگیر باشید هیچ‌گاه نخواهیدتوانست آرامش واقعی و حضور ذهن کافی درباره مسائل و مشکلات خود داشته باشید.

محیط اطراف شما بسیار حائز اهمیت است. جایی که کار می‌کنید و محیطی که در آن زندگی می‌کنید و وقت خود و اوقات فراغت را می‌گذرانید بر روی وضعیت روحی و جسمی شما تأثیر زیادی دارد. شاید این موضوع را در مواجهه با این محیط‌ها متوجه نشوید اما تأثیراتی که قرار گرفتن در یک محیط نامناسب و استرس‌زا بر وضعیت شما می‌گذارد در درازمدت جبران ناشدنی است.

محیط‌هایی را که در آن‌ها آرامش بیشتری دارید را پیدا کنید و سعی کنید بیشتر وقت خود را در این‌گونه محیط‌ها بگذرانید.حتماً سعی کنید دریک محیط آرامش‌بخش ریلکسی شن انجام دهید و یا یوگا و مدیتیشن داشته باشید.دستیابی به آرامش فقط با استراحت به دست نمی‌آید بلکه باید یاد بگیرید سازنده و مفید باشید تا این احساس آرامش و رضایت از خود در شما به وجود بیاید.بنابراین کارهای خود را اولویت‌بندی کنید،کارهای خود را تکمیل کنید و سعی کنید آن‌ها را تا حد ممکن بی‌عیب و نقص به پایان برسانید.

در آخر آرامش نصیب شما خواهد شد.

پایه‌ریزی فکری

 

برای آماده‌سازی فکر خود در جهت رشد و توسعه فردی‌تان باید با تأثیر دیگران بر خودتان مقابله کنید.به این فکر کنید که چقدر به نظر دیگران درباره خودتان اهمیت می‌دهید و درباره آن نگران هستید. اگر دائماً به سمتی بروید و در راهی حرکت کنید که اطرافیانتان را خوشحال کنید و از خودتان راضی نگه‌دارید ، آرامش فکری خودتان را از دست می‌دهید و نمی‌توانید خود را به‌درستی راهنمایی کنید و تصمیم‌های مناسب بگیرید.حتماً زمان‌هایی را تنها و تنها به خودتان اختصاص دهید و هیچ فرد دیگری را اعم از خانواده و حتی دوستان صمیمی به این خلوت خودتان راه ندهید.در این زمان‌ها به تصمیمات خود فکر کنید و مناسب‌ترین را انتخاب کنید. این‌گونه فکر خود را به مشاوره درست برای خودتان سوق می‌دهید و می‌توانید توسعه فردی موفق‌تری داشته باشید.

از تغییر نترسید و دائماً راه‌ها و فکرهای جدید را امتحان کنید.

اگر مکانی شمارا آزار می‌دهد دیگر به آنجا نروید.

اگر با اشخاصی راحت نیستید با آن‌ها مراوده نداشته باشید

و اگر ایده‌هایی به نظر شما نامناسب می‌آیند عوضشان کنید

توسعه و رشد فردی دقیقاً همین است که شما جرئت تغییر در جهت درست را به خودتان بدهید.

 

تنها به کار خود توجه نکنید و زندگی شخصی خودتان را هم، همراه با آن جلو ببرید.

از اتفاقات کوچک زندگی همراه با خانواده‌تان لذت ببرید.

و هیچ‌گاه خانواده خود را فدای کار و موفقیت‌های تجاری نکنید.

سرگرمی‌ها و تفریحات خود را داشته باشید و برای آن‌ها وقت کافی بگذارید.

هیچ‌وقت خود را آن‌چنان در کار و مسئولیت‌های استرس‌زا غرق نکنید که وقتی برای تفریحاتتان باقی نماند.

همیشه به‌سلامتی خود توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین راهنمایی‌ها و تصمیم‌ها را داشته باشید.

توسعه و رشد فردی موفق هیچ‌گاه با یک جسم بیمار و ضعیف به دست نخواهد آمد پس تا می‌توانید مواظب سلامت فکر و جسم خود باشد.

در آخر اینکه همیشه شکر گذار و سپاس گذار باشید و مثبت فکر کنید تا بیشتر از پیش موفق شوید.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط