داستان زندگی الهام بخش جک ما، ثروتمندترین فرد چین و موسس علی بابا

جک ما، با سرمایه ای بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار، در حال حاضر ثروتمندترین فرد در چین است. زندگی جک ما، داستان واقعی شخصی است که با انگیزه و پشتکار زیاد توانست از هیچ به ثروت فراوانی دست یابد.

جک ما، در ۱۵ اکتبر سال ۱۹۶۴، و در شهر Hangzhou واقع در بخش جنوب شرقی چین متولد شد. او دارای یک برادر بزرگتر و یک خواهر کوچکتر است. زمان رشد و پرورش جک ما و خواهر و برادرش مصادف شده بود با دوره ای که حزب کمونیست بر چین مسلط بود و در نتجه چین هیچگونه روابطی با غرب نداشت. در آن دوران، وضعیت مالی پدر و مادر او چندان مناسب نبود.

 

جک ما در دوران مدرسه اکثر اوقات با همکلاسی هایش درگیر می شد. او می گوید : ” من هیچوقت از مبارزه با افراد بزرگتر و قوی هیکل تر نمی ترسیدم “. با این حال او همانند سایر بچه ها عاشق بازی و سرگرمی بود. او عاشق شکار جیرجیرک ها و به جان هم انداختن آن ها بود!

پس از چند سال، ریچارد نیکسون، رییس جمهور وقت آمریکا، در سال ۱۹۷۲ از Hangzhou دیدن کرد، و زادگاه جک به مرکز گردشگری تبدیل شد. بنابراین جک از این فرصت بدست آمده استفاده کرد و زمانی که نوجوان بود صبح زود بیدار می شد تا خود را به هتل اصلی شهر برساند و نقاط دیدنی شهر را به گردشگران خارجی نشان دهد و در عوض، زبان انگلیسی یاد بگیرد. نام مستعار ” جک ” را نیز یکی از توریست ها برای او انتخاب کرد.

 

بدون داشتن پول و ارتباطات تنها راه پیشرفت برای او، تحصیل بود. پس از دوره دبیرستان، او برای رفتن به کالج درخواست داد – اما دو بار در آزمون ورودی مردود شد و بار سوم بود در نهایت با تلاش زیاد توانست به مؤسسه‌ی تربیت معلم هانگژو راه یابد. در نهایت او در سال ۱۹۸۸ فارغ التحصیل شد و برای کار درخواست های زیادی داد.

او بیش از ۱۲ درخواست استخدام به شرکت های مختلف حتی رستوران KFC فرستاده بود که هیچکدام قبول نشدند تا اینکه بالاخره او توانست به عنوان مدرس زبان انگلیسی در یکی از دانشگاه های محلی آغاز به کار کند. با اینکه او فقط ماهی ۱۲ دلار دستمزد دریافت می کرد اما او شغلش را دوست داشت.

جک در سال ۱۹۹۲ یک شرکت خدمات ترجمه راه اندازی کرد. او هیچ تجربه ای با کامپیوتر و اینترنت نداشت تا زمانی که در سال ۱۹۹۵ در طی سفری به ایالات متحده به عنوان مترجم یک شرکت چینی، برای اولین بار از اینترنت استفاده کرد و در نتیجه به آن علاقمند شد. اولین کلمه‌ ای که جک در اینترنت جست‌وجو کرد ” آبجو ” بود. او در کمال تعجب مشاهده کرد که نام هیچکدام از آبجوهای چینی در نتایج جست‌ و جو یافت نشد. اینجا بود که جک تصمیم گرفت یک شرکت اینترنتی تأسیس کند تا تولیدکنندگان چینی نیز بتوانند محصولات‌ شان را جهانی کنند.

اگرچه او در دو پروژه اول خود با شکست مواجه شد اما هرگز ناامید نشد و چهار سال بعد، او ۱۷ نفر از دوستانش را در آپارتمان خود جمع کرد و آنها را متقاعد کرد تا در پروژه او سرمایه گذاری کنند. در آن زمان بود که بازار آنلاین ” Alibaba ” شکل گرفت. این سایت به صادرکنندگان این امکان را می داد تا لیست محصولاتی را که خریداران می توانستند بطور مستقیم خریداری کنند در آن قرار دهند.

 

شرکت علی بابا، توانست خیلی زود توجه سرمایه گذاران از سراسر دنیا را به خود جلب کند. تا اینکه در اکتبر ۱۹۹۹، گلدمن زاکس (Goldman Sachs)، شرکت آمریکایی چند ملیتی خدمات مالی و بانکداری، ۵ میلیون دلار و سافت‌ بنک (SoftBank)، شرکت ژاپنی چند ملیتی خدمات اینترنتی و ارتباطات راه دور، ۲۰ میلیون دلار در علی‌ بابا سرمایه‌ گذاری کردند.

جک ما در یک گردهمایی که کارمندان شرکت علی بابا نیز حضور داشتند گفت : ” ما به هدفمان رسیدیم، چون جوانیم و هرگز قرار نیست تسلیم شویم “.

در سال ۲۰۰۵ یاهو ۱ میلیارد دلار در علی بابا سرمایه گذاری کرد و حدود ۴۰ درصد سهام شرکت را به خود اختصاص داد. این برای علی بابا یک پیروزی بزرگ بود چرا که در همان زمان در حال مبارزه با شرکت ebay در چین بود.

جک ما در سال ۲۰۱۳ از سمت مدیرعاملی شرکت کناره گیری کرد و در مقام ریاست هیئت مدیره به سرپرستی علی ‌بابا ادامه داد. او در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۴ در مصاحبه با شبکه‌ CNBC گفت: ” چیزی که امروز نصیبمان شد پول نیست. ما امروز توانستیم بین مردم صاحب اعتبار شویم “. در آن روز ارزش سهام علی ‌بابا در عرضه‌ اولیه به ۱۵۰ بیلیون دلار رسید که با ارزش ‌ترین سهام ثبت شده (البته در زمان عرضه‌ی اولیه) در بورس نیویورک بود. به دنبال این اتفاق، جک با ثروتی بالغ بر ۲۵ بیلیون دلار به ثروتمندترین مرد چین تبدیل شد.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط