دروغ هایی بزرگ درباره موفقیت که نباید باور کنیم

اکثر ما دوست داریم به موفقیت برسیم، اما بسیاری از ما هنوز باور نداریم که درواقع الان در موفقیت قرار داریم و یا به سطحی که مورد نظرمان بوده است رسیده ایم. همه ما تعاریف متفاوتی از موفقیت داریم، اما دروغ‌ های رایجی درباره‌ ی موفقیت در زندگی هم هستند که باورشان کرده‌ایم؛ دروغ‌ هایی درمورد اینکه موفقیت واقعا چیست و چه چیزی برای ما به ارمغان می‌ آورد. در ادامه تعدادی از این دروغ ها را باهم بررسی می کنیم :

۱- شما باید پاسخ تمام سوالات را بدانید

 

جون بایز می گوید : “تا زمانیکه در حال جستجو باشی، پاسخ ها خود را نشان خواهند داد.” افراد موفق، کسانی نیستند که از ابتدا همه چیز را بدانند، بلکه آنها یاد گرفته اند که چگونه پاسخ آنچه را نمی دانند پیدا کنند.

با توجه به دسترسی سریع به اطلاعات بصورت آنلاین در جهان امروز، دیگر بهانه ای برای نیافتن پاسخ ها وجود ندارد. ما تنها با چند کلیک ساده‌ موس، به منابع ارزشمندی از هر آنچه می‌ خواهیم دست می‌ یابیم.

بسیاری از کارآفرینان از طریق آزمون و خطا به موفقیت دست یافتند و در طول مسیر از اشتباهات خود درس گرفته اند.

مسلما نمی‌توانید پیش از اقدام، آنقدر صبر کنید که همه چیز را یاد بگیرید و بدانید.

۲- لازم نیست شما تغییر ایجاد کنید

 

در کتاب انجمن معتادان آمده است : ” دیوانگی یعنی انجام دوباره و چندباره‌ ی کاری یکسان و انتظار نتایج متفاوت “. بنابراین بیایید با خود صادق باشیم. مرز بین دیوانگی و استقامت بسیار باریک است. باید بدانیم چه زمانی ادامه دهیم و چه وقت تغییر ایجاد کنیم. برای رسیدن به آن سطح از موفقیت که می‌ خواهید، همیشه باید آماده‌ ی ورود به صنعتی جدید یا تغییر پیشنهاد فروش منحصربه‌ فرد محصول خود باشید.

جایگاهی که الان در آن قرار دارید، نتیجه اعمال و افکاری است که در گذشته داشته اید، بنابراین اگر می خواهید به موفقیت و جایگاه بالاتری برسید باید تغییری ایجاد کنید. گاهی اوقات تنها تغییری که باید بکنید، فقط تغییر یک درجه‌ای است.

۳- موفقیت یک شبه حقیقت دارد

یکی از بزرگترین دروغ هایی که ما در مورد موفقیت به آن اعتقاد داریم این است که موفقیت می تواند یک شبه اتفاق بیفتد. این دروغ را رسانه‌ هایی درست کرده‌ اند که ما داستان‌ ها یشان درباره‌ ی موفقیت‌ های یک‌ شبه را می‌ خوانیم. درست است که هر کس یک داستان خوب در مورد اینکه چگونه یک فرد، بدون پول و سرمایه یک شب به موفقیت باور نکردنی دست می یابد، را دوست دارد. چرا که این داستان ها به ما اجازه می دهند تصور کنیم همین اتفاق می‌تواند برای ما هم بیفتد.

اما حقیقت این است که همه‌ی آن موفق‌های یک‌ شبه، سال‌ هاست در زمینه کاری خود فعالیت می‌کنند و مهارت‌ ها یشان را تقویت می‌ کنند. تنها چیزی که یک‌ شبه اتفاق افتاده، شناخته‌ شدن آنهاست.

۴- موفقیت تمام مشکلات شما را از بین می برد

جیم ران، کارآفرین آمریکایی و سخنگوی انگیزشی، می گوید : ” آرزو نکنید که ای کاش فلان چیز راحت تر بود، آرزو کنید که خودتان بهتر شوید. آرزو نکنید که مشکلات کمتری داشته باشید، برای دستیابی به مهارت های بیشتر آرزو کنید. آرزوی چالش های کمتری را نداشته باشید، برای خود دانایی و خردبیشتری آرزو کنید “

افراد موفق، مشکلات کمتری ندارند، فقط راهکارها و منابع بهتر برای مقابله با مشکلات دارند. مشکلات در مسیر موفقیت وجود دارد و برای افرادی هم که به اوج موفقیت شغلی رسیده‌ اند، همین‌ طور است. برای موفق‌ ماندن، همچنان باید مسائل را حل کنند، حتی مسائلی بزرگتر از آدم‌های عادی. بله، هرقدر موفق‌تر باشید، مسائل بزرگتری خواهید داشت.

۵- موفقیت باعث شادی و خوشحالی شما می شود

 

زیگ زیگلار، نویسنده آمریکایی می گوید : “پول شما را خوشحال نخواهد کرد، اما همه افراد می خواهند خودشان به آن دست یابند “. پول درواقع شما را خوشحال می کند، اما این شادی کوتاه مدت و گذرا است. این شادی و رضایت طولانی مدت و در سطحی عمیق و رضایت بخش نیست.

تنها راهی که موفقیت باعث شادی می‌ شود، این است که برای هر لحظه‌ ی آن شکرگذار باشید، چه خوب و چه بد. قدردانی و شکرگذار بودن یک تناخاب است و افراد واقعا موفق، در هر شرایطی که باشند، استاد شکرگزاربودن هستند.

در نهایت چه موفق هستید و چه نیستید، شاد باشید، چون موفقیت شادی نمی‌ آورد !

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط