رشد و بهبود فردی یک ضرورت اجتناب ناپذیر،چه تاثیری بر آرامش وثروت ما دارد؟

 

رشد فردی

رشد و بهبود فردی یک ضرورت اجتناب ناپذیر ! توسعه مهارت های فردی چه تاثیری بر آرامش وثروت ما دارد؟

با مطالع این مقاله در زمینه رشد و بهبود فردی خود ، باعث می شود شما نتایج زیر را بدست آورید !

 

خودآگاهی ، پیدا شدن مسیر ، انگیزه بیشتر ، انعطاف پذیری بیشتر ، روابط بهتر ، حرکت رو به جلو ، عزت نفس

 

سبد مهارت های فردی خود را بزرگ کنید .

 

من به ترتیب توضیح مختصر و قابل درکی را برای هر یک از نتایج بالا در خصوص رشد و بهبود فردی ارائه می دهم.

رشد و بهبود فردی یعنی روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید تا هر آنچه زندگی پیش روی شما می‌گذارد بتوانید مدیریت کنید و به بهترین شکل از پس آن بربیایید.

حتما سعی کنید سبد مهارت های خود در زمینه رشد و بهبود فردی تان را بزرگ تر کنید.

رشد و بهبود فردی به شما اجازه می‌دهد به جای اینکه منتظر باشید زندگی چیزهای خوب سر راه شما قرار دهد، خودتان کنترل اوضاع را در دست بگیرید و کاری کنید چیزهای خوب اتفاق بیفتند.

ممکن است همیشه به چیزی که می‌خواهید نرسید، اما وقتی اهدافتان را دنبال می‌کنید تجربه‌ی زیباتر و پربارتری از زندگی خواهید داشت.

اما رشد و بهبود فردی واقعا چه تاثیری روی آرامش و ثروت در زندگی شما خواهد داشت؟

خودآگاهی

رشد و بهبود فردی با خودآگاهی شروع می‌شود: یعنی می‌فهمید که واقعا کی هستید و ارزش‌ها، اعتقادات و هدف‌هایتان در زندگی چه چیزهایی هستند. دنبال کردن رویاهای بقیه مردم به شما کمک نمی‌کنند.

برای اینکه به خوشحالی پایدار برسید، باید زندگیتان را بر اساس اینکه کی هستید طراحی کنید.

بعد اهداف و مقاصد خودتان را دنبال کنید.  برای رسیدن به رشد و بهبود فردی وقتی که اهدافتان را دنبال کردید، به همان اندازه‌ی رسیدن به مقصد، از مسیر سفر هم لذت خواهید برد.

پس خودآگاهی اولین مرحله از فرآیند توسعه‌ی فردی است.

پیدا شدن مسیر

وقتی که خودآگاهیتان را به اندازه‌ی کافی افزایش دادید، یک قدم بسیار مهم در رشد و بهبود فردی خود برداشته اید. در مورد چیزهایی که می‌خواهید به دست بیاورید اطمینان بیشتری خواهید داشت و تصمیم‌گیری آسان‌تر می‌شود.

از طرفی کارهایی که خیلی وقتتان را تلف می‌کردند، دیگر به لیست کارهای روزانه‌تان راه پیدا نمی‌کنند ، چون می‌دانید این کارها شما را به سمت هدفتان پیش نمی‌برند و ارزش وقت گذاشتن را ندارند.

پس دیگر مسیر را می‌دانید و به بیراهه نمی‌روید.

[irp]بیشتر بخوانید : ۴ روش مهم برای ایجاد عادات بهتر

 

انگیزه‌ی بیشتر

وقتی که می‌دانید در نهایت چه چیزی به دست می‌آورید، دست به کار شدن هم خیلی آسان‌تر می‌شود.

در واقع این معجزه تمرین رشد و بهبود فردی است.

حتی اگر کاری که می‌کنید چندان لذت‌بخش نباشد و علاقه‌ی خاصی به انجام آن نداشته باشید، باز هم می‌دانید که چه نفعی برای شما دارد و برای انجام کارهای ضروری انگیزه‌ی بیشتری دارید.

از قدیم هم گفته‌اند که «خواستن توانستن است».

با قرار گرفتن در مسیر رشد و بهبود فردیِ قوی، خواستنِ لازم را خواهید داشت.

انعطاف‌پذیری بیشتر

در زندگی سختی‌هایی هم وجود خواهد داشت. وقتی این سختی‌ها سر وقت شما می‌آیند، باید مهارت‌های لازم برای مواجهه با آن‌ها را داشته باشید.

رشد و بهبود فردی مانع اتفاقات بد نمی‌شود، اما به شما کمک می‌کند وقتی که اتفاق افتادند از پس آنها بربیاید.

در واقع شما اعتماد به نفس، انعطاف‌پذیری و مهارت‌های فردی و درونی بیشتری دارید که باعث می‌شوند توانایی مقابله با هر شرایط و احتمالی را خواهید داشت.

 

روابط بهتر

روابط مثل شمشیر دو لبه هستند. یا شما را بالا می‌برند یا پایین می‌کشند. وقتی که روی رشد و بهبود فردی خود کار می‌کنید، بهتر می‌توانید تشخیص دهید کدام روابط ارزش سرمایه‌گذاری را دارند و کدام‌ها را باید بی‌خیال شوید.

در واقع مهارت لازم برای تشخیص روابطی را خواهید داشت که بیشترین تاثیر مثبت را در زندگی شما دارند.

حرکت رو به جلو

دنیا هرلحظه در حال تغییر است. دقیقا وقتی که حس می‌کنیم در کارمان استاد شده‌ایم، تکنولوژی‌ها و قوانین جدیدی می‌آیند که همه چیز را تغییر می‌دهند.

این تغییرات خیلی بیشتر و سریع‌تر از گذشته هستند، یعنی هر قدر هم در گذشته روی بهبود و رشد فردی خود کار کرده‌ایم، الان وقت استراحت نیست.

یادتان باشد که اگر در حال حرکت به جلو نباشید، حتما دارید عقب عقب می‌روید و اگر در حال رشد نباشید یعنی زنده نیستید.

بنابراین، باید هر روز مهارت‌هایمان ارتقا دهیم تا حداقل همان جایی که هستیم بمانیم و رو به عقب نرویم.

عزت نفس

با ارتقاء رشد و بهبود فردی خود، عزت نفس هم بیشتر می‌شود. عزت نفس یکی از فاکتورهای اصلی برای به دست آوردن شادی و موفقیت در زندگی است.

آدم‌های دارای عزت نفس بالا در مقابل فشارها و چالش‌های هر روزه‌ی زندگی خیلی مجهزتر هستند. کتاب‌ها و مقاله‌های زیادی برای افزایش عزت نفس وجود دارد، اما با رشد و بهبود فردی خود ، عزت نفس ما هم بیشتر می‌شود.

رشد و بهبود فردی به این معنی است که وقت و انرژی صرف کنید و روی ارزشمندترین منبعی که دارید سرمایه‌گذاری کنید: روی خودتان.

وقتی برای رشد و بهبود فردی خودتان تلاش می‌کنید، نتیجه فوق‌العاده است. اما خیلی از افراد از رشد و بهبود فردی خود دست می‌کشند چون حاصل آن قابل اندازه‌گیری نیست.

هرچند، آدم‌های موفق می‌دانند که کلید موفقیت این است که بتوانیم در هر شرایطی خودمان را مدیریت کنیم و بهترین عملکرد را داشته باشیم و در پی رشد و بهبود فردی بودن ، این توانایی را تقویت می‌کند.

آرمان بی پایان / عنایت اله خرم دبیری

مطالب مرتبط