شخصیت کارآفرین درون خود را بیدار کنید

همیشه کارآفرینانی وجود دارند که دستاوردشان از شما بیشتر بوده است. در چه حالت می‌توانید از آن‌ها فراتر بروید؟ یک راهکارش این است جایزه‌ی نوبل برنده شوید یا استارتاپی با سود میلیارد دلاری راه‌اندازی کنید یا این‌که جهان را از مشکلات فعلی‌اش نجات دهید! در غیر این صورت از آن‌ها عقب‌ تر خواهید بود.

اما باید به این موضوع واقع گرایانه نگاه کرد پس باید بپذیریم که ما می توانیم موارد محدودی را تغییر دهیم. برای مثال ما این توانایی را داریم که شغلی برای خود ایجاد کنیم، هدف‌هایی در نظر بگیریم و تصمیم بگیریم وقت خود را چطور سپری کنیم. نیروی محرک و انگیزه بخش افراد متفاوت است. بعضی افراد با پول یا شهرت انگیزه پیدا می‌کنند. بعضی دیگر می خواهند که اثری مثبت در این دنیا بگذارند و عده‌ای مشاغل آزاد را ترجیح می دهند. طبیعی است که هیچ‌کدام از این دیدگاه‌ها نادرست نیست.

در زمینه رسیدن به کارآفرینی، چه شما راه های سخت را انتخاب کنید و چه بخواهید با بالا رفتن از نردبان شرکت ها به این هدف برسید، درنهایت مسیری پیش روی شما قرار دارد. توجه داشته باشید که در دنیای امروز، اگر روحیه‌ی کارآفرینی در شما وجود نداشته باشد، استارتاپ‌هایی روی کار خواهند آمد که به مشتریانتان خدمات بهتری ارائه خواهند داد و آن‌ها را جذب خواهند کرد.

غرق کار نشوید

 

قبل از هر چیز، لازم است روی ذهنیت خود کار کنیم. توصیه‌ی نخست این است که غرق کار نشوید! مطمئنا شما هم مجبور هستید سر ماه قسط و صورتحساب‌ پرداخت کنید. اما نباید ذهن خود را درگیر «بایدها» کنید. برای مثال به خودتان فشار نیاورید که امروز هر طور شده باید بتوانم چیزی را به فروش برسانم. چنین نگاهی در کسب و کار عمیقا اشتباه است.

این مساله را بپذیرید که کسب و کار یک بازی است و عناصر آن استراتژی، رقابت و موفقیت هستند. درواقع یک بخش این بازی شطرنج و بخش دیگر مار و پله است. معلوم نیست روز بعد قرار است چه اتفاقی بیفتد. بنابراین نهایت تلاش خود را بکنید تا از این بازی لذت ببرید و روی صحنه باقی بمانید.

مهمتر از همه اینکه کسب و کار باید مانند سایر بازی ها سرگرم کننده باشد. شما باید از تجربه هایی که از کسب و کار دارید مانند تجزیه و تحلیل، برنده شدن، سود و زیان، روابط و … لذت ببرید. اگر در این میان احساس کردید لذت چندانی نمی‌برید، سعی در بهتر ساختن خود کنید و اگر باز هم جواب نگرفتید، کسی را پیدا کنید که در این خصوص به شما کمک کند تا با جنبه‌ ی لذت‌ بخش کار پیش روی خود آشنا شوید. به این ترتیب نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی خواهید کرد.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط