شش مانع ذهنی که برای موفق شدن باید آنها را حذف کنید.

آیا در زندگی حرفه‌ای خود با کسادی و رخوت مواجه شده‌اید؟ و راه توسعه فردی و پیشرفت برای شما بسته شده است؟ اگر فکر کنید که برطرف کردن این شرایط مشکل است، ممکن است به این دلیل باشد که شما به شکل غیرعمدی مانع پیشرفت خود هستید و حتی متوجه این موضوع نیستید.

بسیاری از ما رفتارها و عادت‌های ناسالمی داریم که مانع پیشرفت ما هستند. با آگاهی از آنها، می­توانیم به شکل موثری با آن­ها مواجه شویم و آن­ها را از پیش رو برداریم. در این مطلب شش مورد جالب توجه که مانعی برای پیشرفت و توسعه شما هستند را آورده‌ایم:

۱- مبانی اولیه را نمی‌دانید.

اگر خانه‌ای را بر روی پایه‌های ضعیفی بسازید، چه می‌شود؟ ممکن است برای مدتی خوب باشد، اما یک روز ناگزیر مشکلاتی را برای شما ایجاد خواهد کرد و بر کیفیت زندگی شما تاثیر می‌گذارد. اگر شما در زندگی یا شغلتان، زمان کافی را برای ساخت مبانی قوی و علمی صرف نکنید، ممکن است بعدها شما را از رشد و پیشرفت بازدارد. بنابراین یادگیری مفاهیم پایه (و گاهی اوقات یادگیری دوباره آن­ها) بسیار ضروری است.

هیچگاه در مورد استفاده دوباره از کتاب‌ها و یادگیری دوباره مبانی پایه کسب و کارتان، خجالت نکشید. شما قطعا می‌دانید که چگونه هنگام دوباره تماشا کردن یک فیلم و دوباره خواندن یک کتاب چیزهایی جدیدی می‌فهمید که قبلا برای بار اول به آنها توجه نکرده بوداید؟ بنابراین چه شما نانوا یا سرمایه‌گذار و یا یک مدیر باشید، از یادگیری صحیح و کامل دانش پایه در زمینه کسب وکارتان اطمینان حاصل کنید. این کار به روش­های مختلف به پیشرفت حرفه‌ای شما کمک می‌کند.   

 

 

۲– اهداف مبهم نداشته باشید.

تعیین اهداف واضح و مشخص یکی از مولفه‌های اصلی رسیدن به موفقیت حرفه‌ای و توسعه فردی است. اگر هدف مشخصی در کار و زندگی خود نداشته باشید، به احتمال بسیار زیاد در نتیجه عدم انگیزه و بی‌هدفی، دچار سرخوردگی خواهید شد. برای اثبات این مورد می­توانید به کتاب دکتر ادوین لاک، مقاله‌ای تحت عنوان “درباب نظریه محرک‌­ها و انگیزه‌های کاری” مراجعه کنید. در این مقاله که بر اساس تحقیقات نوشته شده است، نویسنده مشخص کرده است که کارکنان یک سازمان که اهداف واضحی داشته باشند، انگیزه بسیار زیادی خواهند داشت. کار کردن در جهت رسیدن به اهداف بسیار ویژه، منبع اصلی انگیزه برای دستیابی به نتایج نهایی مطلوب است، و موجب بهبود عملکرد می شود. علاوه براین اهداف خاص و متفاوت در مقایسه با اهداف مبهم و آسان، منجر به عملکرد کاری بهتری می‌شوند.

۳- توجه بیش از حد به آنچه که دیگران در مورد شما فکر می‌کنند.

طبق گفته ارسطو “تنها یک راه برای جلوگیری از انتقاد وجود دارد: کاری نکنید، چیزی نگویید و چیزی نباشید.” آیا شما بیش از حد سخاوتمد یا به اصطلاح انگلیسی­ ها پیپل‌پلیزر [۱] (کسی که خود را موظف می‌داند که دیگران را خوشحال و شاد کند) هستید؟ اگر این چنین است، این اخلاق می‌تواند مانعی برای توسعه فردی شما باشد و شما را از دستیابی به موفقیت‌هایی که سزاوار آن هستید بازمی‌دارد. شما همیشه بهترین تلاش خود را در هر کاری انجام دهید، و همیشه سعی کنید تا به دیگران و نظرات آنها احترام بگذارید ولی در عین حال اجازه ندهید که نظرات دیگران بر همه کارهای شما تاثیر بگذارد. اگر اینگونه عمل کنید، دائما از با ترس کار می‌کنید و هرگز به چیزهای بزرگی نمیرسید.

۴- سعی دارید تا همه چیز را بدون توصیه­ های دیگران یا یک مربی کشف کنید.

بیل گیتس، باب دیلن، اپرا وینفری؛ این افراد در چه چیزهایی با هم مشترک هستند؟ آنها همه بسیار موفق هستند … و همه آنها مربیانی داشته‌اند. بسیاری از مردم بر این باور هستندد که برای موفق شدن، باید کاری معادل با صعود به قله اورست است را به تنهایی انجام دهند. چنین ذهنیتی آنها را از پیشرفت حرفه‌ای بازمی­دارد و موفقیت آنها را کاهش می­دهد.

استفاده از راهنمایی­ های اشخاص آگاه یا به اصطلاح مربیان، حرکت حرفه‌ای شجاعانه و زیرکانه‌ای است. یک مربی که در حرفه خود چیزهای بیشتری از شما می­داند، می تواند به شما کمک کند، به شما در جهت درست را نشان دهد و در جلوگیری از مشکلات به شما کمک کند. چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توان از یک مربی آموخت؛ چرا با تلاش برای انجام همه کارها به تنهایی برای خود مانع ایجاد کنیم؟

 

چگونه به سمت هدف سریعتر حرکت کنیم؟

 

۵- ضعف در مدیریت زمان

بدون شک پیگیری یک کسب و کار جدید یا یک تلاش تجاری زمان‌بر است. بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که تنها به دلیل وقت نداشتن، نمی­توانند کارهای مورد علاقه خود را انجام دهند. اما این واقعا درست است؟

واقعیت این است که هیچکس زمان اضافی را برای شما بسته‌بندی نکرده تا آن را به شما هدیه دهد. این مسئولیت شماست که زمان را برای خود ایجاد کنید و بسازید. این کار مستلزم تغییر برخی از رفتارهای شما مثلا وقت‌ گذرانی در شبکه­ های اجتماعی مثل اینستاگرام و فیس‌بوک است. شاید باید مثل کوک تیم مدیرعامل شرکت اپل؛ صبح‌ها زود از خواب بیدار شوید؛ تیم کوک ساعت ۳:۴۵ دقیقه بیدار می‌شد تا قبل از شروع مسئولیت‌های روزانه‌اش بتواند پاسخ ایمیل‌ها را بدهد و زمانی را هم به خودش اختصاص دهد. اگر شما مدیریت زمان درستی داشته باشید، همیشه زمانی برای انجام کارهای مهم خواهید داشت.

۶- یادگیری را متوقف کرده‌اید.

یادگیری همیشگی و طولانی­ مدت از ویژگی­های موفق‌ترین افراد و از دلایل اصلی توسعه فردی است. آیا می‌خواهید یکی از این افراد باشید؟ اگر فکر کنید که همه چیز را می‌دانید آنگاه هیچ راهی برای پیشرفت در حرفه و حتی زندگی شما وجود ندارد.

همانطور که مالکوم ایکس مشهور می‌گوید: “آموزش راهی برای ورود به آینده است، فردا متعلق به کسانی است که امروز برای آن آماده می‌شوند.” هنگام مواجه­ شدن با زندگی، چنانچه بتوانید از هر تجربه و از هر فردی چیزی یاد بگیرید، از مزایایی خیلی زیادی بهره‌مند می­شوید. شما با آموزش­ دیدن، می‌توانید تیزهوش باقی بمانید. اگر می‌خواهید پیشرفت کنید هرگز یادگیری را متوقف نکنید.

 

آرمان بی پایان / عنایت اله خرم دبیری

اگر با اطلاعات این فایل آشنا نباشید، ۵ سال از زندگی خوب عقب می مانید.

مطالب مرتبط