مارتا استوارت، زنی که از راه خانه داری میلیاردر شد

مارتا استوارت یکی از افراد شناخته شده رسانه ای در آمریکاست، همچنین مجله پرفروشی نیز دارد.

مارتا استوارت در ۳ آگوست ۱۹۴۱ در نیوجرسی آمریکا متولد شد. استوارت به عنوان نویسنده کتابهای آشپزی، سرگرمی و دکوراسیون شناخته می شود. او سپس برند تجاری خود را گسترش داد و تا انتشار مجله و حضور در برنامه تلویزیونی پیش رفت، همچنین او سمت مدیرعامل شرکت خودش را نیز برعهده دارد.

مارتا دومین فرزند از شش فرزند پدر و مادرش بود. او در یک منطقه کارگر نشین در نزدیک شهر نیویورک بزرگ شد. با توجه به شرایط بد اقتصادی خانواده، مادر مارتا استوارت مجبور شد که علاوه بر آشپزی و دیگر امور خانه، به دوختن لباس برای تک تک اعضای خانواده نیز مشغول شود. مارتا نیز در کنار مادرش تمام این مهارت ها را یاد می گرفت.

مارتا استوارت در کنار مادرش تمامی مهارت های آشپزی، خیاطی، خشک کردن میوه و سبزی را آموزش می دید و هرساله در جشن کریسمس او و مادرش غذاها و کیک های فوق العاده ای را آماده می کردند.

پدر مارتا کشاورز بود. مارتا با کار کردن در مزرعه به همراه پدرش، روش کاشت گل ها و درختان میوه و سبزیجات را یاد گرفت.

زمانی که مارتا به سن مدرسه رسید، او دیگر یک خیاط، آشپز و باغبان حرفه ای شده بود. با گذشت چند سال اولیه مدرسه، مارتا استوارت علاقه ی شدیدی به مطالعه ی کتب مختلف پیدا کرد، همچنین در فعالیت های گروهی مدرسه مانند عضویت در روزنامه مدرسه، باشگاه هنر و … مشارکت می کرد.

 

مارتا برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان تصمیم گرفت به نیویورک برود. به همین دلیل برای گذران زندگی و پرداخت هزینه تحصیل، به عنوان مدل در آگهی های تلویزیونی و مجلات مشغول به کار شد. با وجود اینکع مجبور بود زمان زیادی را صرف کار کند، هرگز اجازه نداد لطمه ای به درس او وارد شود، او همواره به عنوان شاگرد اول کلاس فارغ التحصیل می شد. مارتا استوارت یک نابغه تمام عیار بود که هر کاری اراده می کرد به بهترین نحو انجامش می داد و هرگز از سختی کار شکایت نمی کرد.

او پس از گذراندن مقطع دبیرستان برای ادمه تحصیل به دانشکده برنارد در نیویورک رفت و در رشته تاریخ باستان مشغول به تحصیل شد. او همچنان برای تهیه مخارج شغل پیشین خود را ادامه می داد.

مارتا استوارت در سال دوم دانشگاه بود که با اندی استوارت آشنا شد و با او ازدواج کرد. او و همسرش یک آپارتمان کوچک و قدیمی برای خود دست و پا کردند و هر دو به کمک هم به نوسازی و تغییر دکوراسیون آن پرداختند. این اولین باری بود که مارتا با هنر دکوراسیون آشنا می شد. مدتی بعد در سال ۱۹۶۵ تنها فرزند آنها الکس به دنیا آمد. با به دنیا آمدن فرزندشان، مارتا و همسرش تصمیم گرفتند خانه ای حیاط دار داشته باشند، بنابراین یکی از اتاق های یک مدرسه را به عنوان خانه اجاره کردند و تمام در و دیوار های آن را تزیین کردند. مارتا اعتقاد داشت زیبایی زندگی به همین سختی هایش است.

مدتی بعد مارتا حجم کار خود را به عنوان کم کرد و وارد بورس نیویورک شد. در آنجا او به خوبی با امر تجارت و معاملات تجاری و کسب و کار آشنا شد. او و همسرش یک خانه جدید خریدند و مانند سابق خود تمام تزیینات دکوراسیون را انجام دادند.

زمان گذشت و نوبت به کارگیری آموزش های مادر رسید. مارتا استوارت تصمیم گرفت که تمامی هنرهایی را که از مادر به ارث برده است، با اصول تجارت مخلوط کند و از این راه به کسب و کار مشغول گردد. از این رو یک آگهی کوچک برای برگزاری انواع مراسم جشن در روزنامه ی محلی چاپ کرد و منتظر نشست. طولی نکشید که درخواست های متعدد و متنوع برای او رسید. اولین درخواست مربوط به یک جشن ازدواج می شد و مارتا استوارت به زیبایی هر چه تمام تر آن را برگزار کرد. چندی بعد تمامی کارهای مربوط به جشن افتتاح شرکت چاپی همسرش را خودش انجام داد و تحسین همگان را برانگیخت.

 

در همین جشن با تعدادی از نویسندگان و ناشران رابطه خوبی برقرار کرد. از طریق همین آشنایی، اولین کتاب خود را با نام ” سرگرم کننده ” نوشت و به چاپ رساند که با فروش زیادی همراه بود و همچنان مورد استقبال است. بعد از آن دو کتاب دیگر نیز به چاپ رساند که آنها نیز همانند اولی پر فروش بودند. حال دیگر نام مارتا استوارت به عنوان یک زن هنرمند بر سر زبان ها افتاده بود. در چند برنامه ی تلویزیونی از او دعوت به عمل آمد و شهرت او صد چندان گردید.

درست زمانی که همه او را به عنوان یک متخصص خانه داری می شناختند و او از این راه ثروت کلانی عایدش شده بود. حال مارتا استوارت هدف دیگری در ذهن داشت. تصمیم گرفت تا مجله ای مخصوص بانوان با محتوای آموزش هنر خانه داری چاپ کند تا بیشتر با مخاطبانش در ارتباط باشد.

در سال ۱۹۹۳ مارتا به اجرای برنامه ی تلویزیونی بانام Martha Stewart Living پرداخت که نام آن فرقی با نام مجله اش نداشت. در سال ۱۹۹۷ مارتا استوارت شرکتی به نام Martha Stewart living Omnimedia تأسیس کرد و پس از آنکه این شرکت را وارد بازار بورس نیویورک کرد توانست یک شبه میلیاردر شود. مارتا استوارت در حال حاضر ۶۱ درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد و ۹۶ درصد حق رای نیز با مارتا استوارت است. امروزه مارتا استوارت در مناطق مرفه نشین بدفورد، وست پورت، سیل‌هاربور، مین و همپتونز صاحب خانه است.

مارتا استوارت چنان محبوبیتی بین زنان خانه دار پیدا کرد که از آن پس نام مارتا استوارت به عنوان پرنفوذترین فرد آمریکا خطاب می شد و به یک باره شهرت و ثروت افسانه ای برای او به ارمغان آورد. امروزه دیگر تنها مجلات و کتب نام او را به میان نمی آورند؛ در تمامی برنامه های رادیویی و تلویزیونی که اثری از هنر خانه داری به چشم می خورد، مارتا استوارت به عنوان مهمان همیشگی برنامه حضور دارد. ایده ها و انرژی فوق العاده او که هرگز تمامی ندارد، مارتا استوارت را به رؤیای تمامی زنان دنیا تبدیل ساخته است؛ زنی هنرمند، قدرتمند و صاحب ثروت کلان و همه این ها صفات زنی است که در یک خانواده پرجمعیت متوسط پرورش یافته است. “مارتا استوارت” یکی از زنان موفق آمریکا به شمار می رود که در برنامه های تلویزیونی که بیشتر مخصوص خانواده هاست حضور دارد.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط