نگاهی به زندگی ثروتمندترین فرد مکزیک با ۲۰۰ شرکت !

کارلوس اسلیم، ثروتمندترین فرد مکزیک و یکی از ثروتمندترین میلیاردرهای خود ساخته جهان است. او بیش از ۲۰۰ شرکت در مکزیک دارد و ثروت خالص او بیش از ۳۵/۴ میلیارد دلار برآورد شده است. همین امر موجب شده است که او نفوذ بسیار زیادی در مکزیک و خارج از آن داشته باشد.

بیشتر ثروت اسلیم از ۵۷ درصد سهامی که در America Movil، بزرگترین اپراتور تلفن همراه در آمریکای لاتین دارد، می آید. او همچنین هلدینگ هایی در زمینه های بانکی، معدن و … دارد. اسلیم علاوه بر شرکت هایی که مالک آن است، در شرکت های دیگر مانند Caixabank و The New York Times سهامدار است.

نگاهی مختصر به زندگی کارلوس اسلیم

کارلوس اسلیم در سال ۱۹۴۰ از پدر و مادری لبنانی که به مکزیک مهاجرت کرده بودند، متولد شد. پدرش به او آموزش های مالی می داد مانند خواندن اسناد و کتاب های مالی و سرمایه گذاری بطوریکه او در سن نوجوانی شروع به سرمایه گذاری کرد. پدر اسلیم در دو زمینه خرده فروشی و سرمایه گذاری در املاک و مستغلات فعالیت می کرد و در هر دو زمینه موفق بود، و پس از مرگ او در سال ۱۹۵۳ کارلوس کسب و کار خوانوادگی خود را به ارث برد.

اسلیم همواره عشق و علاقه عمیقی به کشور خود دارد و می گوید : ” مکزیک فرهنگ و تاریخ بسیار غنی دارد و من همیشه از آن لذت می برم “.

 

کارلوس اسلیم برای ادامه تحصیل به دانشگاه خودگردان ملی مکزیک رفت و در رشته مهندسی عمران در سال ۱۹۶۱ فارغ التحصیل شد. پس از آن او اولین شرکت خود، Inversora Bursatil، که یک شرکت بیمه بود تاسیس کرد.

اگرچه بیشتر شهرت کارلوس اسلیم به دلیل ریاست و بنیان گذاری شرکت هلدینگ کارسو (Carso) و ریاست مخابرات تِلمِکس (Telmex) است، اما ثروت بیش از حد او از سرمایه گذاری هایش در مشاغل تجاری دیگر بدست آمده است. او با هوشمندی خود در سال های ۶۰، ۷۰ و ۸۰ میلادی سرمایه گذاری هایی در سهام و بورس انجام داده بود که اکنون کل اقتصاد مکزیک را دربرگرفته است.

شاید استراتژی کارلوس اسلیم در سرمایه گذاری برای شما احمقانه به نظر برسد اما اون با همین استراتژی به ثروتی کلان رسید. او ابتدا شرکت هایی که با مشکلات اقتصادی و ورشکستگی دست و پنجه نرم می کنند را خریداری می کند و از آنها یک شرکت چند میلیارد دلاری می سازد و سپس با فروش سهام آن ها سود بدست می آورد.

 

او توانست با همین روش در سال ۱۹۸۲ که مکزیک با بحران مالی روبرو بود به نفع خود استفاده کند و تعداد بسیار زیادی شرکت را ارزان خریداری کند. کارلوس اسلیم با استفاده از همین استراتژی در سال ۲۰۰۹، ۲۵۰ میلیون دلار به روزنامه نیویورک تایمز وام داد که این معامله برای او ۱۴ درصد سود داشت و او اکنون بزرگ ترین سهام دار روزنامه نیویورک تایمز است.

اسلیم در سال ۱۹۹۱ هنگامی که مجله فوربز (Forbes) نام او را با دارایی خالص ۱٫۷ میلیارد دلار جزو ثروتمندترین افراد دنیا منتشر کرد، مورد توجه جهانی قرار گرفت. سال قبل از آن، اسلیم اولین موفقیت بزرگ خود را با گروه CARSO و انحصاری شدن شرکت تلفنی Telmex بدست آورده بود.

اسلیم در سال ۲۰۱۰، بالاتر از بیل گیتس، جایگاه ثروتمندترین فرد دنیا را از آن خود کرد. این اولین بار در ۱۶ سال پیش از آن بود که ثروتمندترین مرد جهان از ایالات متحده نبود.

 

کارلوس اسلیم در همه جای مکزیک حضور دارد. همانطور که روزنامه گاردین بیان می کند : ” گاهی اوقات سخت است که بگوییم که کارلوس کجا تمام می شود و شهر مکزیکو سیتی کجا شروع می شود ! “

او همچنین منتقدانی نیز دارد که او را متهم به یک انحصار طلبی می کنند که شیوه های او بیکاری و تورم را افزایش داده است. اما میلیاردرها اجازه نمی دهند انتقادها آنها را ناراحت کنند. اسلیم در این باره می گوید : ” زمانی که شما برای نظرات دیگران زندگی کنید، آن زمان است که شما مرده اید. من اصلا دوست ندارم زندگیم را با فکر کردن به آنچه در مورد من می‌گویند هدر بدهم “.

اسلیم می گوید یکی از بزرگترین اهدافش کاهش فقر است و این مساله باید در سطح سازمانی اتفاق بیفتد، چرا که فقر با کمک های مالی حل نخواهد شد بلکه ایجاد کسب و کار برای جامعه و همچنین کاهش فقر بیشتر سودمند خواهد بود.

خبرنگار مجله‌ی تایمز که با کارلوس اسلیم مصاحبه کرده در موردش می‌گوید: ” اگر او را ببینید اصلا باورتان نمی ‌شود که یک میلیاردر است. او ۴۰ سال در یک خانه‌ ۶ خوابه زندگی کرده است. کارلوس فقط برای دو چیز حسابی پول خرج می ‌کند: سیگار کوبایی و مجموعه ‌های هنری. او یک میلیاردر بی‌نظیر است. “

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط