با ویژگی های افراد منفی گرا آشنا شوید – قسمت دوم

شما بعنوان فردی مثبت اندیش، هرگز اجازه نخواهید داد تا افکار منفی، زندگی شما را به پیش ببرند. زندگی یک فرد مثبت اندیش با افکار مثبت همیشه نسبت ۴ به ۱ دارد؛ به این صورت که اینگونه افراد به ازای هر یک فکر منفی، چهار اندیشه مثبت در ذهنشان بوجود می آورند تا موقعیت خود را حفظ کرده و به سختی نیفتند.

در ادامه با سایر خصوصیات و ویژگی های افراد منفی گرا با ما همراه باشید.

۸- افراد منفی گرا همواره از زمین و زمان شاکی هستند

افراد منفی گرا مدام شکایت می کنند و فکر می کنند تمام دنیا علیه آنهاست. آنها اغلب خود را قربانی آلودگی هوا، رئیس سختگیر، بدشانسی و تربیت بد پدر و مادرشان می دانند. آنها به ندرت به عواملی مانند فقدان انرژی، خلاقیت و کم همتی خودشان توجه می کنند.

۹- آنها هرگز در خارج از منطقه امن خود حرکت نمی کنند

 

اینگونه افراد خارج شدن از دنیای امن و آشنای خودشان برایشان مانند کابوس است. آنها نمی توانند با ترس، ناراحتی، شکست و چالش های بیشتری روبرو شوند. بنابراین آنها هرگز نمی توانند تجربیات جدید را امتحان کنند و محکوم به ساکن شدن در منطقه امن کسالت بار خود هستند.

۱۰- آنها کلمه ” ولی ” را دوست دارند

 

البته این افراد می توانند حرف های مثبتی هم بزنند مثلا از آشپزی شما تعریف کنند و یا اینکه از حضور در رستوران یا ساحل دریا هم لذت ببرند. تنها مشکل این است که آنها صحبت های خود را با ” اما ” و ” ولی ” به پایان می رسانند و اینگونه جملات مثبت خود را به منفی تبدیل می کنند. به عنوان مثال به این جملات دقت کنید : ” به نظر رستوران خیلی خوبی میاد، ولی نمیشد یه میز بیرون رزرو کنی؟ ” یا ” ساحل قشنگیه ولی حیف خیلی شلوغه. “

۱۱- آنها افراد موفقی نیستند

عدم موفقیت در کار و زندگی می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، اما منفی گرایی علت اصلی آن است. افراد منفی گرا معمولا تصور می کنند که به اندازه کافی باهوش نیستند، در ورزش استعدادی ندارند و در کل به اندازه کافی خوب نیستند. اما آن چیزی که موفقیت آنها را بصورت جدی تهدید می‌ کند، این است که هوش هیجانی آنها توسط رفتار انتقادیشان لطمه دیده است. همچنین معمولا درباره افراد بدقلقی که با آنها برخورد داشته اند، کسانی که هرگز با آنها همکاری نمر کردند و افرادی که کنار آمدن با آنها سخت بوده است، با شما صحبت‌ می‌کنند.

حتما شما هم با این نظر موافق هستید که اگر این افراد کمی مثبت اندیش بودند، حتما می توانستند با مردم کنار بیایند و به جایی برسند !

۱۲- افراد منفی گرا هرگز در مورد آینده هیجان زده نمی شوند

آیا تا کنون به این مساله دقت کرده اید که افراد منفی گرا هرگز نمی توانند درباره برنامه ها و پروژه های آینده بطور مثبت صحبت کنند ؟ در واقع آنها به ندرت درباره برنامه های آینده صحبت می کنند، زیرا در بدبختی فعلی خود غرق شده اند. به عنوان یک فرد مثبت اندیش، شما رویاها و چشم اندازهایی از آینده دارید. درواقع شما در یک بزرگراه آزاد هستید درحالیکه آنها در یک تونل تنگ و تاریک گیر کرده اند.

۱۳- افراد منفی گرا، مثل خون آشام انرژی شما را می مکند

 

این دسته افراد علاوه بر اینکه تقاضاهای زیادی از شما دارند، همانند زالو و یا خون آشام تمام انرژی شما را می مکند و از شما می گیرند. افراد منفی گرا نمی توانند هیچ انرژی مثبتی تولید کنند و در عوض انرژی، وقت و توجه شما را نیز جذب می کنند و به سطح صفر می رسانند تا شما هم در گرداب منفی گرایی گرفتار شوید.

۱۴- آنها چیزهای خوب زندگی را از دست می دهند

 

افراد منفی گرا به سختی شادی، شور، رضایت و هیجان را در زندگی خود تجربه می کنند. البته وقتی توجه کنیم که این افراد به زعم خود در دام شغل، رابطه و موقعیت اجتماعی نه‌ چندان رضایت‌ بخشی گیر افتاده‌ اند، این مسئله چندان هم جای تعجبی نخواهد داشت.

۱۵- افراد منفی گرا خبرهای خوب را نیز منفی تفسیر می کنند

شما بسیار هیجان زده اید و می خواهید خبرهای خوبی مانند بدست آوردن شغل رویایی تان، آشنایی با همسر مورد علاقه و نامزدیتان و یا خبر خرید خانه را برای فرد منفی گرایی بازگو کنید، لطفا دست نگه دارید! چرا ؟ برای اینکه او حتما راهی پیدا خواهد کرد تا این خبر‌های خوب را منفی جلوه بدهد، محتاطانه درباره‌ ی خطرات راه به شما هشدار بدهد و بگوید که قبل از اقدام حتما خوب فکر کنید.

بهترین راه برای مقابله با این حجم از منفی گرایی این است که به خاطر مثبت گرا بودنتان و اینکه با اکثر چیزهای منفی مقابله کردید، شکرگزار خداوند باشید و همواره مواظب باشید در دام منفی گرایی گرفتار نشوید.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط