چرا مغزتان شما را از پس انداز برای آینده باز می دارد ؟

کلید پس انداز بیشتر برای آینده، تعویق پروسه سرمایه گذاری به فردا است. البته همانطور که همه ما می دانیم اکثر مشاوران مالی می گویند بهترین برنامه این است که از امروز و همین لحظه پس انداز را شروع کنید.

از نظر این کارشناسان مالی، اگر شما از همین لحظه پس انداز و سرمایه گذاری را آغاز کنید به کمک نرخ بهره ارزش سرمایه شما در طول سالیان افزایش می یابد.

در حالی که این حرف مشاور مالی شما از نظر ریاضی و اعداد و ارقام درست است، اما این پیشنهاد اساسا اشتباه است. از لحاظ رفتاری، مردم ” امروز “، پولشان را برای سرمایه گذاری در ” آینده ” پس انداز نمی کنند. اکثریت مردم زمانی که مثلا ۵۰ دلار دارند، می خواهند آن را در زمان حال خرج کنند و نمی خواهند با پولشان سهام بخرند و یا در یک صندوق سرمایه گذاری حساب باز کنند، تا ۳۰ سال دیگر ۵۵ دلار داشته باشند.

بنابراین به خود سخت نگیرید و خودتان را ناراحت نکنید و پولتان را خرج کنید. ریچارد تالر، اقتصاددان برنده جایزه نوبل در کتاب ” کج رفتاری ” توضیح می دهد که چرا بهتر است ” از فردا برای آینده پس انداز کنید “

۳ عاملی که باعث می شوند از امروز برای آینده پس انداز نکنید

بر طبق کتاب تالر، سه عامل وجود دارد که شما را از دنبال کردن راهنمایی مشاور مالی بازمی دارد : عدم تمایل به تغییر، بیزاری از ضرر و کنترل خویش.

 

اینرسی یا عدم تمایل به تغییر

اینرسی یا عدم تمایل به تغییر به زبان ساده یعنی این که بعید است که شما رفتار فعلی غیر سرمایه گذاریتان را تغییر دهید. اگر دیروز پس انداز نکردید به احتمالا زیاد امروز هم پس انداز نخواهید کرد. تالر توضیح می‌دهد که طبق نظرسنجی‌ ها، همه‌ ی مردم می‌ دانند که باید برای دوران بازنشستگی پس‌انداز کنند، اما با توجه به این که پس‌انداز کردن مستلزم تلاش و تحرک است، از این کار صرف‌ نظر می‌کنند.

بیزاری از ضرر و از دست دادن پول

همه ما از این مساله که پولمان را از دست دهیم تنفر داریم. به عنوان مثال زمانی که شما حقوق می گیرید و بخشی از آن را به عنوان پس انداز کنار می گذارید، به این معنی است که شما الان نمی توانید آن را خرج کنید. در این حالت ذهن شما این مسئله را معادل با فقدان، یا ضرر تعبیر می‌کند. چه کسی دوست دارد حقوقش کمتر شود؟

کنترل خویش

خیلی از افراد نمی توانند در زمان حال خود را کنترل کنند. اگر پولی دارند می خواهند آن را الان خرج کنند. به عبارت دیگر برای این افراد زمان حال در اولویت قرار دارد.

چطور برای فردا بیشتر پس انداز کنید ؟

 

درک این سه مانع رفتاری و روانشناسی، کلید موفقیت استراتژی تالر برای پس انداز در آینده است. اگر می‌خواهید بیشتر پس‌انداز کنید، باید امروز توافق کنید که فردا به‌ صورت اتوماتیک، بیشتر پس‌انداز کنید. ولی چگونه ؟ بگذارید این ترفند را با یک مثال شرح دهیم.

تصور کنید که شرکت شما برنامه ای را برای کارمندان خود ارائه می دهد که طبق آن افزایش حقوقی آینده آنها به جای پرداخت به آنها، برایشان سرمایه گذاری می کند. شما با این طرح شرکت خود موافقت می کنید که یعنی موافقت شما با پس انداز اتوماتیک در زمان آینده.

از نظر تالر با این کار سه مانعی که بیان شد را کنار خواهید زد.

اول اینکه در این حالت هیچگونه عدم تمایل به تغییری وجود ندارد زیرا سرمایه گذاری به صورت خودکار انجام می شود. دوم اینکه شما هیچ احساس ناخوشایندی ندارید زیرا این افزایش حقوق به دستتان نرسیده و به آن عادت نکرده اید. درنهایت، شما با تصمیم‌ گیری برای پس‌ انداز پولی که هنوز به دست نیاورده‌اید، بر موانع کنترل خویش غلبه می‌ کنید.

در یک مطالعه با شرکتی که این روش را مورد آزمایش قرار داده، افرادی که در این طرح شرکت کردند، با این استراتژی سطح پس‌انداز خود را ۴ برابر افزایش دادند.

بنابراین اگر می خواهید پول بیشتری برای آینده تان داشته باشید، توصیه ‌های مشاور مالی خود را نادیده بگیرید و از فردا، برای آینده تان پس ‌انداز کنید.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط