چرا پیشرفت و توسعه فردی کلید موفقیت است؟

توسعه فردی و کارآفرینی رابطه پیچیده‌ای با یکدیگر دارند

همه ما می‌توانیم به علت وجود ناکامی‌ها در زندگی خود، آه و ناله و شکایت سر دهیم. اما آیا با این شیوه می‌توانیم به جایی برسیم؟ مهم نیست که چقدر شکایت کنید، تا زمانی که خودتان سکان زندگیتان را به دست نگیرید و کاری برای ثمربخش کردن وضعیت خود انجام ندهید، هیچ‌چیز تغییر نخواهد کرد.

هرچند ممکن است این کار چالش‌برانگیز به نظر برسد، اما اگر شما هرروز هشت توصیه زیر را به کار بگیرید، در مسیر رشد و توسعه فردی قرار می‌گیرید.

۱- روز خود را خیلی زود آغاز کنید 

یکی از بهترین راه‌های شروع روز این است که زودتر از خواب برخیزید. با این کار، خواهید توانست در طول روز، بهره‌وری بیشتری داشته باشید، زیرا فرصت خواهید داشت صبحانه‌ای سالم مصرف کنید، ورزش کنید، آرامش خود را به دست آورید، روز خود را برنامه‌ریزی کنید، و یا سری به ایمیل‌های خود بزنید. انجام تمام این کارها نه‌تنها سبب بهره‌وری بیشتر شما خواهد شد، بلکه به شما در به دست آوردن تمرکز و کنترل مشکلات کمک خواهد کرد. همچنین این کار قابلیت شما را در انجام فعالیت‌های جسمانی افزایش خواهد داد و شما را خوش‌بین‌تر خواهد کرد. زود بیدار شدن از خواب وضعیت کلی سلامت شما را هم بهبود می‌دهد.

۲– مهربان و بخشنده باشید

بخشنده بودن چه به صورت کمک کردن به یکی از کارمندان در انجام یک پروژه، یا باز نگه‌داشتن در برای یک همسایه سالخورده، و چه به شکل فعالیت داوطلبانه یا ارائه کمک مالی به یک موسسه غیرانتفاعی باشد، تجربه‌ای ثمربخش است که به شما کمک می‌کند تاشخص بهتری شوید.

نشان دادن مهربانی و بخشندگی‌تان حتی با انجام کار ساده‌ای مثل لبخند زدن، می‌تواند روحیه شما را بهبود بخشد، استرس شما را کاهش دهد، سبب شود که دیگران بیشتر به شما نزدیک شوند، و اطرافیانتان روحیه بهتری داشته باشند و به توسعه فردی شما کمک می‌کند.

۳- آنچه را که هستید، بپذیرید

بیشتر افراد دوست دارند به جای تام بریدی باشند. هرچه باشد، او چندین انگشتر قهرمانی لیگ فوتبال آمریکایی را به دست آورده و با یک سوپرمدل ازدواج کرده‌است. مسئله این است که ما تام بریدی نیستیم. به جای اینکه سعی کنید کسی باشید که نیستید، بر پذیرش آنچه هستید تمرکز کنید. ممکن است به نظر برسد تام بریدی همه چیز دارد، اما شما مهارت‌ها و استعدادهایی دارید که او هرگز نخواهد داشت.

۴- چیزهای جدید یاد بگیرید

آموختن یک مهارت یا قابلیت جدید که می‌تواند به صورت یادگیری یک زبان جدید یا نحوه کدگذاری، آماده کردن شام شکرگزاری، یا انجام یک ورزش جدید باشد، یکی از مؤثرترین راه‌ها برای بهبود خود است. این کار نه‌تنها ذهن شما را باز می‌کند، بلکه شما را ارتقا داده، ظرفیت حافظه شما را افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند از آن “منطقه امن” هراس‌انگیز خود خارج شوید. باوجود پادکست‌ها، برنامه‌های آموزشی و کلاس‌های آموزشی رایگان، فراگرفتن یک چیز جدید هرگز به این آسانی نبوده‌است.

۵- با ترس خود روبرو شوید

همه ما از چیزی می‌ترسیم. این ممکن است ترس از سخنرانی عمومی باشد و یا ترس از شکست تجربه تأسیس یک شرکت نوپا، و یا این‌که به شکل فریاد زدن در هنگام دیدن عنکبوت، خود را نشان دهد. البته ترس می‌تواند مانع رشد و بهبود شما شود. پرداختن به ترس‌ها و رویارویی مستقیم با آن‌ها، یکی از قوی‌ترین راه‌هایی است که می‌توانید زندگی خود را بهبود دهید و به توسعه فردی برسید، زیرا ترس می‌تواند مانع از دستیابی شما به رؤیاهایتان شود.

۶- عادت‌های بد خود را تغییر دهید و آن‌ها را با عادت‌های خوب جایگزین کنید

همه ما دارای عادت‌های بد نیز هستیم، مثل سیگار کشیدن، مصرف فست‌فود، خوابیدن بیش‌ازحد و یا گیرافتادن دائمی در روابط زهرآگین. کنار گذاشتن این عادت‌ها نیز می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. هرچند، ادامه دادن به این عادت‌های بد، به شما در مسیر بهبود خود کمک نخواهد کرد، زیرا بیشتر مواقع، این عادت‌ها مانع از آن می‌شود که بتوانید کارهایی را که همیشه می‌خواستید، انجام دهید، و ممکن است برای سلامت شما زیان‌آور باشند (اگر سیگاری هستید، در عوض، پیاده‌روی کنید).


به‌جای آنکه زندگی خود را آکنده از این عادت‌های بد کنید، آن‌ها را با عادت‌های جدید و مثبت جایگزین کنید، مثل رفتن به باشگاه یا امتحان کردن رستوران‌های جدید. با انجام این کار، نه تنها سالم‌تر و شادتر خواهید بود، بلکه فرصت خواهید داشت تا از آن دست تجربیات زندگی که از آن‌ها بی‌بهره بودید، لذت ببرید.

۷- خودتان را باور داشته باشید

این مسئله آن طور که ممکن است تصور کنید، مثل ورزش هاکی نیست. باور داشتن به خود، درواقع با تعیین کردن اهداف قابل‌دسترسی آغاز می‌شود و با آن‌که همه ما عاشق این هستیم که استیو جابز یا اپرا وینفری دیگری باشیم، اما احتمال دارد که هرگز به آن هدف نرسیم، که در این صورت، ما همه چیز را رها خواهیم کرد و در همان جایی که بوده‌ایم، باقی خواهیم ماند. اما وقتی که به خود باور داشته‌باشید، شانس این‌که خود را شادتر و راضی‌تر کنید، افزایش می‌یابد.

برای تعیین اهداف واقع‌بینانه، چیزهایی را که خواهان تغییر آن هستید، یادداشت کنید. اطمینان حاصل کنید که این اهداف مثبت و تا حد ممکن، مشخص هستند. برای مثال، در عوض این‌که بگویید می‌خواهید در محیط کار استرس کمتری داشته باشید، هدف شما می‌تواند ۱۵ دقیقه پیاده‌روی در زمان ناهار باشد.

۸- زمانی را به اوقات فراغت اختصاص دهید

چگونه انتظار دارید در صورتی که همیشه در حال فعالیت مداوم هستید، در زندگی خود موفق، بهره‌ور و شاد باشید؟ باید گاه‌به‌گاه، به خود یک استراحت بدهید، تا از زندگی لذت ببرید. این فراغت، می‌تواند به صورت بردن کودکان به ساحل، شام خوردن در بیرون با دوستان، یا مسافرت به یک نقطه جدید و هیجان‌انگیز از جهان باشد. تصمیم شما هر چه باشد، دور شدن از کار یکنواخت روزانه، به شما فرصت خواهد داد تا باتری خود را شارژ کرده و علایق جدیدی را کشف نمایید.

 آرمان بی پایان / عنایت اله خرم دبیری

منبع این مقاله

مطالب مرتبط