چطور یک ذهن ثروتمند داشته باشیم؟

مهم ترین چیزی که ثروتمندان را از فقرا جدا می کند چیست؟ اگر از هر یک از افرادی که از لحاظ مالی در موقعیت بالایی قرار دارند بپرسید، آنها به شما خواهند گفت : ذهنیت آنها.

شاید برایتان تعجب آور به نظر برسد،اما به ندرت میلیونری به شما می گوید که ثروت خود را از یک قرارداد بزرگ، و یا یک سرمایه گذار که در راه آن را ملاقات کرده است، بدشت آمده است. آنچه که اکثر افراد ثروتمند به عنوان کلید موفقیت خود بیان می کنند، ذهنیت میلیونر و ثروتمند آنهاست.

در واقع یک پرورش یک ذهن ثروتمند یک مهارت بسیار مهم در راه رسیدن به موفقیت و ثروت است، این کار باعث می شود تا ذهن آنها برایشان کار کند نه جسمشان.

ذهن ما فقط یک هدف دارد و آن حفظ بقا است. به همین دلیل است که برای حفظ وضعیت موجود مبارزه خواهد کرد. هر چیزی که خارج از امور عادی است تهدید بالقوه به شمار می آید و بنابراین سعی خواهد کرد تا شما را به عقب براند و شما را در جایی که در حال حاضر قرار دارید نگه دارد. مشکل این است که شما را از فرصت های جدید، یادگیری، رشد و تمام فرصت های ضروری برای تبدیل شدن به یک فرد ثروتمند دور نگه می دارد.

در این مقاله با نکاتی آشنا می شوید که به کمک آنها می توانید ذهنی ثروتمند داشته باشید :

۱- تمرکز بر آنچه شما می خواهید، نه آنچه که نمی خواهید

 

 

آیا می دانستید وقتی با کسی تلفنی صحبت می کنید، او حدود ۶ ثانیه اول صحبت های شما را اصلا نمی شنود؟ یا مثلا وقتی وارد فروشگاهی بزرگ می شوید اصلا حواستان به یک متر ابتدایی قفسه ها نیست؟ ذهن ما اینگونه کار می‌ کند. ما برای اینکه خود را با شرایط تنظیم کنیم و متوجه بعضی چیزها شویم، به زمان نیاز داریم.

اجازه بدهید کمی به این موضوع بپردازیم. اگر از هر فرد ثروتمند و موفقی بپرسید، آنها قطعا درباره قدرت تفکر مثبت و تجسم اطلاعات بسیار زیادی دارند. آنها به شما می گویند که شما نیاز دارید تا به وضوح آنچه را که می خواهید بدست آورید تجسم کنید و با انجام این کار، همه چیز را به زندگی خود جذب خواهید کرد.اما در اینجا یک ترفند کوچک وجود دارد. هنگامی که شما این کار را انجام می دهید، باید روابط خود را به شکل مثبت تجسم کنید. اگر شما آن را به روش منفی تصور کنید، درواقع شما در حال جذب مخالف آن هستید. یعنی باید بگویید که مثلا من آن ماشین قرمز را می خواهم نه اینکه بگویید من ماشین آبی نمی خواهم.

در واقع مانند ۶ ثانیه اول تلفن تماس شما و یا اولین متر در یک مغازه است. بنابراین اگر هدف شما این است که کار خود را ادامه دهید، باید فکر کنید که ” من می خواهم کارم را ادامه دهم “، نه اینکه بگویید ” من نمی خواهم کار خود را از دست بدهم “.

۲- یک مربی پیدا کنید

 

 

یک مربی پیدا کنید و سپس از او پیروی کنید. بله، پیروی کنید نه اینکه سعی کنید چرخ را دوباره اختراع کنید! اغلب ما اینگونه فکر می کنیم: “اوه، من می توانم آن را بهتر انجام دهم. من می خواهم این کار را انجام دهم “. و سپس سعی می کنید و در نهایت شکست می خورید.

اگر در حال حاضر یک دستورالعمل اثبات شده برای موفقیت وجود دارد، فقط آن را پیروی کنید! و اگر هنوز میخواهید کارهایی که ذهنتان است را انجام دهید، پس از موفقیت، بعدا آن را انجام دهید و ابتدا از دستور تضمینی موفقیت پیروی کنید. ابتدا کسی را پیدا کنید که منبع الهام شما باشد. اگر او را پیدا کردید، با او ارتباط برقرار کنید. اگر هم پیدا نکردید، زندگی‌نامه‌ اش را بخوانید و از آموزش‌‌ ها، ویدئوها و مقالاتش پیروی کنید.

۳- اجازه ندهید که نفستان شما را کنترل کند

در بسیاری از موارد ما اجازه می دهیم که نفسمان کنترل رفتارهایمان را در دست بگیرد. مثلا زمانی که کسی به ما آسیب برساند، یا زمانی که کسی جواب منفی به درخواستمان بدهد و ما را رد کند. ما شروع به افزایش اعتماد به نفسمان می کنیم و حس غرور می کنیم. مشکل این کار اینجاست که آنچه که نفس ما در چنین لحظاتی می خواهد، به ندرت در بلند مدت برای شما مفید است و به کارتان می آید.

۴- برای خودتان بهترین دوست باشید

آیا متوجه شده اید که چگونه با خودتان صحبت می کنید؟

صادقانه بگویم، اگر بهترین دوست شما با شما اینگونه صحبت کند، دوستی تان تمام خواهد شد! ما اغلب با خودمان بی ادبانه صحبت می کنیم. این کار انگیزه‌‌ را از ما سلب می‌ کند و ما را وادار به عقب‌ نشینی می‌ کند. رفتار ما با بقیه این‌ طور نیست. پس چرا با خودمان این‌ گونه برخورد می‌ کنیم؟

۵- چیزی به نام موفقیت های کوچک وجود ندارد

همه ما اهداف بزرگی داریم، و هنگامی که آنها را به دست می آوریم، احساس می کنیم که موفقیت بزرگی بدست آورده ایم. ما احساس افتخار، خوشحالی و رضایت می کنیم.اما در مورد موفقیت های دیگری که در این مسیر وجود دارند چه فکری می کنیم ؟

مثلا وقتی بدون اینکه در صف منتظر بمانید، سوار تاکسی شدید یا وقتی بلیت درجه‌ یک هواپیما را مجانی به‌ دست آوردید یا در قرعه‌ کشی بانک برنده شدید. این موفقیت ها نیز در زندگی وجود دارند.

چیزی به عنوان موفقیت کوچک یا موفقیت بزرگ وجود ندارد. هیچ موفقیتی وجود ندارد که ارزش جشن گرفتن نداشته باشد.هر موفقیتی که به دست می آورید، همه موفقیت ها بزرگ هستند و همه باید جشن گرفته شوند. اندازه آن مهم نیست. از موفقیت‌ های کوچک استقبال کنید تا ببینید چگونه هر روزِ زندگی‌ تان به موفقیتی مداوم و بزرگ تبدیل می‌ شود.

۶- زیاد برنامه ریزی نکنید، عمل کنید

 

 

گاهی اوقات خود را موفق فرض می کنیم : وقتی می‌ خواهیم کاری انجام دهیم، برایش برنامه‌ ریزی می‌ کنیم و در این کار هم معمولا افراط می‌ کنیم، مثلا کاغذ بزرگی برمی‌ داریم و آن را با برنامه‌ های آینده‌ خود سیاه می‌ کنیم. اگر شما هم به این مشکل مبتلایید، راه‌حلی برای‌ تان داریم. اول شلیک، بعد نشانه‌ گیری.

بله شلیک و بعد سپس هدف گیری. ما زمان زیادی را صرف هدف می کنیم و هرگز شلیک نمی کنیم. بنابراین به‌ جای اینکه فکر و ذهن خود را درگیر این کنید که بزنید وسط هدف، تفنگ را سریع در دست بگیرید و یک نگاه تند و سریع هم به هدف بیندازید و بعد آتش. اگر بخواهید از این دستورالعمل فراتر بروید و دقت بیشتری به‌خرج بدهید، با شکست رو به‌ رو خواهید شد.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط