چگونه افراد معمولی تبدیل به افراد فوق العاده و موفق می شوند

ایلان ماسک در این باره گفته است : ” من فکر می کنم افراد عادی خودشان انتخاب می کنند که به افراد فوق العاده تبدیل شوند و این راه برای همه ما وجود دارد “. اکثر ما ایلان ماسک را یک انسان فوق العاده می دانیم، اما حتی او نیز معتقد است که هر شخص معمولی – که شما نیز شامل آن هستید – می تواند فوق العاده باشد.

به عنوان کسی که در خیلی از چیزها به مراتب کمتر از حد متوسط بودم، مجبور بودم برای رسیدن به حد معمولی بجنگم و تلاشی مضاعف داشته باشم. اکنون این سوال مطرح می‌شود که وقتی تلاش برای معمولی بودن انجام می‌شود چرا ورای آن نرود؟ چرا سعی بر این نباشد که تلاش‌ها برای بهتر شدن در هیچ نقطه‌ای متوقف نشود و تا خارق‌العاده شدن و شگفتی‌آفرینی ادامه پیدا کند؟

اگر روند تبدیل شدن یک فرد معمولی به یک فرد فوق العاده را یک شگفتی بدانیم. میتوانیم سه مرحله برای آن در نظر بگیریم. قطعا نباید انتظار داشته باشید بعد از یادگیری و انجام این مراحل تبدیل به ایلان ماسک شوید !!

اما نکته اینجاست که با این آموزش ها می توانید استعداد ها و توانایی های خود را به حداکثر برسانید و از آن ها بهره مند شوید. شاید در پایان این راه به ثروتی هنگفت دست پیدا نکنید اما در نهایت چیزی که به دست می‌آورید نسخه‌ی شادتر و ارزشمندتری از خودتان است.

مرحله اول : افکار فوق العاده ای را انتخاب کنید.

 

افرادی که هدف بزرگی نظیر تغییر دادن دنیا را دارند و از تمام استعدادها و توانایی هایشان استفاده می کنند قطعا با شما متفاوت نیستند، آنها تنها افکار و کارهای معمولی را از زندگی خود حذف کرده اند. زندگی فوق العاده ای با یک تغییر ساده در ذهنیت و افکار شروع می شود.

هر فردی افکار منفی مانند این ها را دارد : “من به اندازه کافی خوب نیستم” یا “من هرگز نمی توانم این را درست کنم” یا “نمی توانم آن را انجام دهم”. اما افرادی که به طرز فوق العاده ای رفتار می کنند، این افکار منفی را از خود دور می کنند.

این افراد افکار منفی را با افکار مثبت و انگیزه دهنده جایگزین می کنند : “من می توانم”، “زندگی خوب است و من فوق العاده و قادر به انجام آنچه که در ذهنم قرار دارد هستم” و این همان مرحله اول فوق العاده بودن است.

مرحله دوم : کارهای فوق العاده ای را انجام دهید.

بیش از ۹۵ درصد از مردم به تعهدات خود که مرتبط با سلامتی، شغل، روابط و یا هر چیز دیگری است، پایبند نیستند. آنها همیشه به دنبال بهانه ای برای پیدا کردن راه آسان هستند تا از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند. عموما این مساله ناشی از این است که آنها برنامه منظمی ندارند و حتی از برنامه های یادآوری برای انجام کارهای خود استفاده نمی کنند. اگر به طور مرتب کارهای مثبت انجام دهید و برای آنها برنامه‌ی روزانه داشته باشید آنگاه به طور خودکار خارق العاده خواهید بود.

اگر شما این عادت را در خود ایجاد کرده اید که روزانه زمانی را به تفکرات مثبت اختصاص دهید انجام این روند برای شما مشکل نخواهد بود. شما باید اعتماد به نفس خود را حفظ کنید حتی زمانی که همه چیز برای شما خسته کننده و کسل کننده می شود. اگر این عادت را با تشویق کردن خود همراه کنید، آنگاه برای بهبود زندگی روزانه، شغل، سلامتی و رابطه‌ی خود گام‌های بعدی و بهتری را نیز برمی‌دارید.

پس از انجام کارهای روتین صبحگاهی و انجام تمرینات تفکرات مثبت ، ده دقیقه را برای انجام فعایت های فیزیکی و ورزش جهت شروع یک روز فوق العاده اختصاص دهید.

سپس لیستی از کارهایی که باید در آن روز انجام دهید آماده کنید به اینصورت که کارهای مهمی که شما را برای رسیدن به هدفتان کمک می کند در ابتدای لیست و کارهای غیر ضروری در انتهای لیست و در وسط، شما اهداف تکراری روزانه را بنویسید: چیزهایی مانند مدیتیشن، تشویق خود، مطالعه و غیره.

مرحله سوم : با افراد فوق العاده معاشرت کنید.

 

اگر یک عادت مهم در همه افراد فوق العاده بصورت مشترک وجود داشته باشد این است که اطرافیان و دوستان آنها تماما افراد فوق العاده هستند و آنها تنها با افراد فوق العاده و موفق معاشرت می کنند و وقت می کذرانند و به این طریق تمام تفکرات منفی را از خود دور می کنند.اگر شما هم می‌خواهید راه را برای فوق العاده بودن خود باز کنید، تا جایی که می‌توانید از همین روش و عادت بهره بگیرید.

تمام کاری که باید انجام دهید این است که فهرستی از افرادی را که در اطراف شما هستند را جمع آوری کنید، دوستان، خانواده، همکاران، و غیره. سپس یک صفحه دیگر ایجاد کنید و آن را به دوستون تقسیم کنید، ستون اول افراد دارای تفکرات مثبت و ستون دوم افراد دارای تفکرات منفی. افرادی که تفکر مثبت و زندگی فوق العاده ای را تمرین می کنند در ستون اول و سایر افراد را در ستون دوم قرار دهید.

سپس لیست را بررسی کنید و برنامه ریزی کنید که وقت بیشتری را با افراد ستون اول یعنی دارای تفکرات مثبت بگذرانید. در بعضی موارد وقتی با این دید به اطرافیان نگاه می کنید، شما به افرادی در اطرافیانتان برمیخورید که حضورشان در اطراف شما کاملا سمی و خطرناک است و در این شرایط باید رابطه خود را با آنها قطع کنید. همچنین سعی کنید با افراد ستون اول بیشتر معاشرت کنید و وقت بگذرانید و تا جایی که می‌توانید از زمان گروه دیگر بکاهید، حد و مرزهای محکمتری برای رابطه با آنها تعیین کنید و تعداد دفعاتی که به درخواست‌های آنها جواب «نه» می‌دهید را بیشتر کنید.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

 

مطالب مرتبط