چگونه با ترس هایمان مقابله کنیم و نگذاریم ما را به عقب برگرداند

چیزی که موجب برتری و تفاوت بین شما و افراد دیگر خواهد بود، واکنش و پاسخی است که در مقابله با ترس هایتان نشان خواهید داد.

هیچ چیزی مانند ترس وجود ندارد که افراد را از بهره گیری از تمام قدرت و استعدادهایشان بازدارد و مانع از تبدیل شدن آنها به بهترین نسخه از خودشان شود. ترس باعث می شود افراد رویاها و آرزوهای خود را از یاد ببرند و مانع از این می شود که شرکت ها و جوامع به پیشرفت های بزرگ دست یابند.

ترس از سخنرانی و صحبت کردن در جمع، ترس از پیگیری یک آرزوی بزرگ، ترس از شکست و طرز فکر دیگران درباره شما و … این ترس ها واقعی نیستند و تنها شما را به عقب برمی گردانند. این ترس ها در واقع داستانی ساختگی هستند که ما مدام با خودمان تکر می کنیم و ترس، آرامش خیال و توانایی ها و خوشبختی ما را میدزدد.

ترس یک امری طبیعی در انسان است. هنگامی که شما تصمیم می گیرید که به دنبال عمیق ترین خواسته های خود و یک زندگی رویایی بروید، کاملا طبیعی است که ترس گهگاهی به سراغتان بیاید. اما اینکه ترس باعث فلج شدن شما شود و مانع حرکت شما به سمت پیشرفت شود یا اینکه انگیزه‌ای برای قوی‌ تر شدن شما شود، کاملاً بستگی به واکنش و پاسخی دارد که شما نسبت به ترس خود دارید.

بنابراین شما باید بدانید که چگونه هرگز اجازه ندهید ترس شما را شکست دهد و مانع از زندگی رویایی و حرکت به سوی خواسته هایتان شود. در ادمه دو راه را معرفی می کنیم که به شما کمک خواهد کرد تا هرگز اجازه ندهید ترس شما را به عقب برگرداند.

۱- با وجود احساس ترس، دست به عمل بزنید

 

ترس تنها زمانی می تواند مانع شما شود و بهترین چیزها را از شما بگیرد اگر که شما اقدام نکنید و به جلو حرکت نکنید. یکی از ساده ترین چیزهایی که می توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که هرگز اجازه نمی دهید ترس شما را از این نقطه عقب بکشد، این است که ترس را احساس کنید و در عین حال کار را انجام دهید و عمل کنید. به محض این که ترس را احساس کردید، اقدام کنید و در اسرع وقت حرکت کنید.

بر خلاف آنچه بسیاری از مردم فکر می کنند، لازم نیست قبل از حرکت همه چیز را بدانید و از همه جزئیات کوچک اطلاع داشته باشید. البته اینکه با برنامه ریزی عمل کنید خیلی خوب است ولی مهم‌ ترین چیز برای رد شدن از دیوار بزرگ ترس، این است که دست به عمل بزنید.

۲- فلسفه شخصی خود را در مورد شکست تغییر دهید

 

با وجود اینکه ما درباره تمام ترس ها صحبت می کنیم، اما باید بپذیریم که ترس از شکست اصلی ترین علتی است که مانع از پیشروی و رهایی از قید و بندهای «متوسط بودن» می‌ شود. اما اگر شما شکست را به عنوان موهبتی ببینید که فرصتی برای تبدیل شدن شما به بهترین خودتان است و در واقع به شما یاد می دهد چطور بهتر شوید و پیشرفت کنید، زندگیتان کاملا عوض می شود. بهترین رهبران دنیا شکست را بهترین هدیه زندگی شان می دانند چرا که موجب پیشرفت و حرکت رو به جلوی آنها شده است. با چنین نگاهی، ترس از شکست نمی‌ تواند کاری از پیش ببرد.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط