۳ عادت میلیونرها درباره مدیریت زمان

چند سال پیش مطالعاتی گسترده و بین المللی به بررسی ۲۰ هزار صاحبین و رهبران کسب و کار در سراسر جهان انجام شد. بسیاری از کارآفرینانی که مورد بررسی قرار گرفته بودند میلیونرهایی بودند که بیشتر به دلیل ایده های هوشمندانه، کارسخت و عادات مدیریت زمان به این ثروت دست یافته بودند. بله ” عادت های مدیریت زمان “. آنها می دانستند که مدیریت زمان نه تنها امری موثر بلکه کاملا کارآمد است. در ادامه به ۳ عادت مدیریت زمان خواهیم پرداخت که در بین بیشتر این میلیونرها مشترک بوده است.

عادت اول : تمرکز بر درختان، نه جنگل

در دنیای دیجیتالی امروزی، اصطلاحی به نام ” chunking down ” وجود دارد که به معنای شکستن چیزها از کل بزرگ تا قسمت های کوچکتر آن است. بسیاری از کارآفرینان فوق العاده موفق که مورد بررسی قرار گرفته بودند، عادت داشتند پروژهای بزرگ و اهدافشان را به قطعات کوچکتر تقسیم کنند. این کار به آنها کمک می کرد تا سریعتر و آسان تر شروع به کار کنند، همچنین این کار به آن‌ها حس جنگندگی و غرور می‌ دهد.

اکنون از خودتان بپرسید، چه پروژه بزرگی دارید و یا در حال تلاش برای انجام چه کار بزرگی هستید ؟ و چگونه می توانید آن را به تکه های کوچکتر و قابل انجام تقسیم کنید ؟

عادت دوم : برای تکمیل کارها پر انرژی باشید

 

اکثر ما بدون اینکه از کار قبلی احساس رضایت از انجام درست آن را داشته باشیم، تا مراحل آخر یک پروژه بزرگ، در حال انتظار به کارمان ادامه می دهیم و بعد تجدید قوار می کنیم، درحالی که افراد موفق و میلیونر اینگونه عمل نمی کنند.

در عوض، این میلیونرها عادات دارند زمانی که در حال انجام هرکاری هستند چه کوچک و چه بزرگ، شور و شوق و انرژی را در محیط کاری خود به جریان دربیاورند. آنها صبر نمی کنند تا کارها ۱۰۰ درصد تمام شود و بعد جشن بگیرند و تجدید روحیه کنند، بلکه آنها هر بخش کوچکی از کار که تمام شد آن را جشن می گیرند و به خود و تیم شان روحیه می دهند.

اکنون از خودتان بپرسید که چه پیشرفتی در یک پروژه بزگ داشته و یا دارید اما به خودتان پاداش و انرژی نمی دهید ؟

عادت سوم : متعهد بودن به تقویم کاری و برنامه ریزی زمانی

 

افراد فوق العاده موفق به برنامه ریزی زمانی خود برای انجام کارها کاملا متعهد هستند. درواقع، برنامه ریزی زمانی اختصاص دادن بلوک های زمان به کارهایی است که می خواهید انجام شوند. بسیاری از میلیونرها برای ایجاد یک برنامه زمانی خوب این مراحل ساده را دنبال کردند :

زمان های قدرت و انرژی خود را مشخص کنید، هر شخص در بازه زمانی خاصی دارای انرژی، تمرکز و قدرت بالایی است. با دانستن و درک الگوهای انرژی خودتان، می توانید یک برنامه ریزی درستی را انجام دهید که از الگوی شخصی شما در آن استفاده شده باشد.

برای انجام هر کار وقت مشخصی (بلوک های زمانی مشخصی) تعیین کنید. با در نظر گرفتن زمان های انرژی و قدرت خود، به تقویم کاری خود مراجعه کنید و برای روز یا روزهایی که باید یک کار مشخص را انجام دهید، زمان‌ بندی کنید. دوره های زمانی که بیشتر میلیونرها برای خود تعیین می کردند بین ۱۵ تا ۴۵ دقیقه متغیر بود و آنها هر چند ساعت یک استراحت ۱۰ دقیقه ای به مغز خود می دادند تا دوباره آماده پردازش داده‌ ها شود.

در نهایت، برنامه زمانی را در ذهنتان برنامه ریزی نکنید بلکه آن ها را یادداشت کنید. برای یادداشت کردن برنامه‌ هایتان می‌ توانید از یک نرم افزار یا روش قدیمی نوشتن در دفتر سالنامه استفاده کنید، درهرصورت نوشتن برنامه‌ ها امری کلیدی و مهم است.

اکثر ما می دانیم که چه باید بکینم و حتی آن ها را چگونه انجام دهیم. اما سوال اینجاست که اغلب چه چیزی باعث می شود تا به نظم و انظباط عادت نکنیم و بیشترین کارایی را نداشته باشیم ؟ کمی فکر کنیم، شاید با میلیونر شدن تنها به‌ اندازه‌ی چند عادت برای برنامه ریزی فاصله داشته باشیم.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط