۳ گام برای ایجاد یک ذهن خلاق

همه‌ی افراد در زندگی ایده‌ال‌ها و آرزوهای مخصوص به خود را دارند و سعی می کنند همواره در جهت رسیدن به این ایده آل ها قدم بردارند. طرز تفکر و ذهنیت افراد است که نوع عملکرد آنها را مشخص می کند. ذهنیت یک ابزار قدرتمند در دست شماست که می توانید با استفاده از آن رویا ها و آرزوهای خود را به واقعیت تبدیل کنید.

در واقع ذهنیت ما همه چیز را تعیین می کند، آنچه ما معتقدیم که درست است و همچنین سیستم ارزشی و اقداماتی که ما انجام می دهیم. بنابراین اگر می‌خواهید در زندگی خود تحولات بزرگ و اساسی ایجاد کنید ابتدا باید نوع نگرش و ذهنیت خود را تغییر دهید. خبر خوب این است که راهی برای تغییر ذهنیت شما وجود دارد، اقدامات خود را تغییر دهید و در نهایت می توانید نتایج پیش رو را نیز تغییر دهید.

۱- تمرکز روی اهداف

طوری زندگی کنید که انگار رویایی که داشته اید به واقعیت تبدیل شده است. به عنوان مثال فردی هدفش تغییر نوع نگرش افراد به حضور و عملکرد زنان در کسب و کار، سیاست و جامعه است. برای ایجاد این نوع تغییرات، باید بسیاری از باورها و اقدامات جدیدی که به ذهن می رسد را اولویت بندی کند و اجازه ندهد که تعداد زیاد این افکار و روش ها موجب آشفتگی ذهن او شود.

به این منظور او سه ایده را انتخاب کرد که به درستی آن‌ها اعتقاد داشت و او را در رسیدن به هدفش یاری می کرد، و تمام تمرکزش رو آن ایده ها گذاشت. به منظور زندگی کردن در جهانی که رهبران زن با رهبران مرد برابر باشند، به افرادی نیاز داشت که این دیدگاه را باور دارند. بنابراین ابتدا باید مفهوم مدیریت را تغییر می داد. به احتمال زیاد این کار موجب خطرات زیادی برای شهرت، ارتباطات شخصی و کسب ‌و‌کار او خواهد شد. خوب، بهترین کار در این موقعیت این است که تهدید‌ها و خطرات را به فرصت‌هایی برای موفقیت تبدیل کند و در نهایت به دلیل این‌ که انسان‌های زیادی او را نمی‌شناسند باید شرایطی به‌ وجود بیاورد که در آن شرایط بتواند با افراد بیشتری ارتباط برقرار کند و از این طریق در این راه همراهان و دوستان جدیدی پیدا کند.

بنابراین در هنگام برنامه ریزی برای تحول شخصی سعی کنید ابتدا دو یا سه هدف کوچک را انتخاب کنید و مرحله به مرحله به هدف اصلی خود نزدیکتر شوید، با این کار قطعا به موفقیت می رسید. بعد از این که مهارت‌های لازم، برای تغییر نوع نگرش خود را آموختید، می‌توانید به جای نقطه نظرات و افکار قبلی خود افکار و باورهای جدیدی را جایگزین کنید.

۲- شناسایی تمایلات ذهنی

در این مرحله درباره نگرش هایی فکر کنید که باعث می‌شوند ذهنیت و طرز تفکر فعلی خود را حفظ کنید. به عنوان مثال اگر تعداد افرادی که در قسمت مخاطبان لیست تماس شما وجود دارند برایتان مهتر از روابط و تعاملات اسانی و اجتماعی است، بنابراین معاملات و سود در کسب‌ و کار برای شما با اهمیت ‌تر از تحول و دگرگونی در ساختار کسب‌و‌کار است.

موضوع عدالت جنسیتی یک مساله پرشور و هیجان است و واکنش های مختلفی را دربر دارد و باعث ترس در افرادی که در سیستم فعلی رشد می کنند و سود می برند، می شود. اگر من یکی از این افراد ذی‌نفع بودم ناخودآگاه سعی می‌کردم تا روی خطر بیشتر تاکید کنم و در مقابل این تغییرات مقاومت می‌کردم. در واقع همیشه موانع بالقوه ای وجود دارند که شهرت، روابط و آیندۀ افراد را در معرض خطر قرار می دهد، ذهن آن ها را درگیر می کند و بصورت بالقوه مانع پیشرفت افراد می شود.

۳- توضیح نتایج داشتن یک ذهن خلاق

یک قدم به عقب برگردید و به این مساله فکر کنید که اگر همواره یک طرز فکر ثابت داشته باشید و مدام کارهای خود را براساس آن طرز فکر انجام دهید چه اتفاقی ممکن است رخ دهد؟ در بهترین حالت شرایط شما به همین حالت باقی خواهد ماند و یا بدتر خواهد شد. ما در دنیایی از تغییرات دائمی زندگی می کنیم که به افزایش مشکلات می انجامد.

اگر ذهنیت خود را تغییر ندهید، در نهایت رفتار شما تغییری نخواهد کرد. اکنون ، تاثیر حرکت از یک ذهن ثابت به یک ذهن خلاق را در نظر بگیرید. این ذهنیت به شما کمک خواهد کرد تا موانع و مشکلات را خاصی به فرصت تبدیل کنید و به موفقیت دست یابید. به طور خلاصه، هر ریسک فرصتی است برای تغییر شرایط نامطلوب یا ایجاد موقعیت‌ها و شرایط دلخواه برای خود و انسان‌های دیگر.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط