۴ داستان کوتاه و الهام بخش درباره راه اندازی شرکت های معروف دنیا

برای شروع باید چه کاری انجام داد؟ یک ایده ناب و خارق العاده ؟ یک تیم عالی ؟ پول ؟ بله همه این چیزها. اما باور چیزی است که بیش از همه نیاز دارید. بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا با سرمایه بسیار اندک و با باور مستحکم بنیانگذارانشان به موفقیت های عظیمی دست یافتند. در ادامه بطور خلاصه به پشت صحنه راه اندازی چهار شرکت معروف دنیا خواهیم پرداخت :

۱- شرکت : فدرال اکسپرس | بنیانگذار : فرد اسمیت

 

فرد اسمیت در سال ۱۹۶۵ یک دانشجوی کارشناسی در دانشگاه ییل بود. به عنوان بخشی از تحقیقات درسی او مطالعاتی درباره روند حمل و نقل کالا در ایالات متحده داشت. طی تحقیقات او دریافته بود که حمل و نقل بسته های بزرگ با استفاده از کامیون یا هواپیماهای مسافربری انجام می شود. همین مساله موجب شد ایده ای به ذهن او خطور کند. از نظر اسمیت حمل و نقل بسته ها از طریق هوایی مقرون به صرفه تر است. اسمیت در بیان نتایج تحقیق دانشجویی خود تنها کلیات ایده خود را نوشت و به جزئیات اشاره ای نکرد. در نتیجه مقاله اسمیت نمره C گرفت. اما اسمیت هرگز تسلیم نشد و به دنبال عملی کردن ایده خود بود. در نهایت او شرکت خود را با نام فدرال اکسپرس (فدکس) در سال ۱۹۷۱ تاسیس کرد.

۲- شرکت : لامبورگینی | بنیانگذار : فروچیو لامبورگینی

 

فروچیو در اصل یک کشاورز بود که تراکتورسازی میکرد. موفقیت او در کسب و کارش موجب شد که جزو افراد ثروتمند ایتالیا نیز باشد. برای خرید خودرو، او از میان خودروهای لوکس فراری را انتخاب کرد. او در ماشین فراری خودش بطور مداوم با این مشکل مواجه بود که در هنگام شتاب گرفتن، کلاچ از زیر پای او سر می خورد. این مشکل در یکی از تراکتورهایش هم رخ داده بود.

فروچیو به خاطر همین مشکل همواره ماشین فراری را به تعمیرگاه میبرد، و هربار تعمیر آن چند ساعت طول می کشید و او نیز مجاز به مشاهده روند تعمیرات نبود. مشکل کلاچ ماشینش هرگز درست نشد. به همین دلیل فروچیو تصمیم گرفت با انزو فراری ملاقات کند. او ساعات زیادی معطل شد تا بتواند انزو فراری را ملاقات کند و در نهایت به او بگوید: ” فراری! ماشین‌ های کمپانی تو آشغال است ! “

انزو فراری نیز با شنیدن این حرف به شدت عصبانی شد و در جواب گفت : ” لامبورگینی، تو شاید بتوانی یک تراکتور را برانی اما عرضه‌ رانندگی با فراری را نداری “. در نهایت، این مشاجره بین فراری و لامبورگینی جرقه ای شد برای ایجاد یک خودروی کامل و بی عیب و نقص به نام ” لامبورگینی “.

۳- شرکت : KFC | بنیانگذار : سرهنگ ساندرز

 

سرهنگ ساندرز در سن ۶۵ سالگی اولین چک بازنشستگی خود را به مبلغ ۹۹ دلار دریافت کرد. او ورشکسته شده بود و تنها دارایی اش یک خانه کوچک و یک ماشین قدیمی و داغون بود. در همین زمان بود که سندرز تصمیم گرفت همه چیز را تغییر دهد. او دستورالعمل مرغ سوخاری مخصوص به خود را داشت که تمام دوستانش از خوردن آن لذت می بردند. در واقع او تنها همین ایده را داشت و تصمیم گرفت آن را عملی کند.

او ایالت کنتاکی را با ماشینش ترک کرد و سفر خود را به ایالت های مختلف آمریکا برای عملی کردن ایده اش آغاز کرد. او به صاحبان رستوران‌ ها پیشنهاد می داد که دستور پخت مرغ‌ های سوخاری پر طرفدار خود را به آن‌ ها بصورت رایگان خواهد داد و در مقابل درصد کمی ‌از سود فروش مرغ‌ های سوخاری را دریافت خواهد کرد. ساندرز بیش از ۱۰۰۰ بار با پاسخ منفی آنها روبرو شد.

او قبل از شنیدن جواب ” بله ” از اولین سرآشپز، ۱۰۰۹ پاسخ منفی دریافت کرده بود. به این ترتیب ساندرز توانست مرغ کنتاکی سرخ شده خود را با نام تجاری KFC به تمام مردم دنیا معرفی کند.

۴- شرکت : هوندا موتور | بنیانگذار : سوییشیرو هندا

 

سوییشیرو هوندا در یک گاراژ مکانیک بود. کار او این بود که ماشین ها را تنظیم کند و آنها را برای مسابقات آماده کند. هوندا، یک شرکت تولید کننده رینگ پیستون را با نام Tokai Seiki در سال ۱۹۳۷، تاسیس کرد.

این شرکت توانست قراردادی با شرکت تویوتا برای تامین رینگ پیستون های آن امضا کند. اما به دلیل کیفیت پایین محصولات این قرارداد لغو شد. هوندا زمان زیادی صرف این موضوع کرد که چطور می‌ تواند کیفیت محصولاتش را بالا ببرد. سرانجام در سال ۱۹۴۱ هوندا توانست رینگ پیستون‌ های مورد قبول تویوتا را تولید کند. کارخانه های Tokai Seiki در حملات و بمباران های آمریکا از بین رفت. هوندا بقایای قابل بازیافت این شرکت را به تویوتا فروخت و با درآمد حاصل از آن موسسه تحقیقاتی فنی هوندا در سال ۱۹۴۶ تاسیس کرد.

هوندا کار خود را با ۱۲ نفر در یک فضای ۱۶ متر مربعی آغاز کرد. آنها در ابتدا شروع به ساخت موتورهای کوچکی کردند که بر روی دوچرخه ها نصب می شد. شرکت هوندا به سرعت رشد کرد و تبدیل به یکی از بزرگترین سازندگان موتورسیکلت شد. پس از آن هوندا به تولید محصولات دیگری مانند کامیون وانت و خودروهای سواری پرداخت. اکنون کمپانی هوندا یکی از رقبای تویوتا محسوب می‌شود.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط