۵ درس بزرگی که از شکست هایتان خواهید گرفت

شکست می خورید اما یاد می گیرید. وقتی چیزی را از دست می دهید هرگز احساس خوبی ندارید، اما بدانید شکست یکی از بهترین معلمان در زندگی، پیشرفت و موفقیت حرفه ای است.

زمانی‌که شما بتوانید درد ناشی از شکست را پشت سر بگذارید، می‌توانید آن را به‌عنوان فرصتی برای رشد و یادگیری بیشتر ببینید. در این زمان شما می توانید قدرتمندتر و با دید بازتری به جلو حرکت کنید. این قابلیت می تواند در دراز مدت در پیشبرد اهداف و دستیابی به پیشرفت های بزرگتر و بهتر به شما کمک کند.

اکنون به ۵ درس بزرگی که از شکست هایتان خواهید گرفت می پردازیم :

۱- یافتن فرصت های جدید

ضرب المثل معروفی داریم که می گوید وقتی دری بسته می‌شود، درب دیگری به‌روی انسان باز می‌شود. زمانی که در کاری شکست می خورید قطعا فرصتی در پشت آن پنهان شده است. گاهی اوقات شکست آنقدر بزرگ است که انگیزه‌های کاری خود را فراموش می‌کنید. در نتیجه تمرکز روی ادامه‌ی کار را از دست می‌دهید. تعقیب مسیر یک شکست می تواند فرصت بزرگی برای درک موقعیت و جایگاه خود در هر شغلی باشد. این کار باعث توجه به اهداف کاری می شود. اگر واقعا در مسیر مورد نظر خود نیستید، شکست باعث جستجو و کشف فرصت‌های جدیدی می‌شود که امکان دارد با مسیر مورد نظرتان بیشتر هماهنگ و هم‌راستا باشد.

۲- ترک عادت

پیگیری یک روال روزمره، کار مفیدی است؛ اما افتادن در دام عادت امری مضر خواهد بود. به‌خصوص وقتی عادتی باشد که در آن بهترین خود را نمی توانید انجام دهید. درست همین‌جا اشتباهاتی که منجر به شکست می شوند رخ خواهند داد. این اشتباهات سبب راندن شما به خارج از آن عادت و برگشت به لحظه‌ی فعلی (زمان کنونی) می‌شود. با تمرکز بر لحظه‌ی حال، بهترین تصمیمات را می‌توانید بگیرید.

شکست امری مطلوب نیست اما لزوما چیز بدی نیست. اگر در قید و بند عادتی باشید، شکست می‌تواند با تمرکز بر لحظه و ذهن‌آگاهی بیشتر در روزهای آینده، شما را به‌پیش براند. به‌عبارت ساده‌تر باخت در هر مرحله‌ای از کار منجر به بهتر و موثرتر کار کردن افراد بعد از آن می‌شود. در نهایت همین امر موجب پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه‌ی شغلی می‌شود.

 

۳- افزایش سرعت تغییرات

شکست واضحترین نشانه ای است که می گوید کار شما نتیجه ای در بر نخواهد داشت. این نشانه فرصتی برای ارزیابی صادقانه‌ی کار نادرست است. این امر موجب تسریع در تغییرات می‌شود. برای کاهش امکان شکست دوباره باید دید که چه تغییراتی لازم است که انجام شود.

آگاهی از ضروری بودن یک تغییر اولین مرحله‌ی حرکت قدرتمند به‌سمت موفقیت است. چه چیز به‌منظور کسب موفقیت باید تغییر کند؟ وقتی با این آگاهی احاطه شده‌ باشید، تغییرات نهایی و مطمئنی را برای حرکت به‌سوی موفقیت ایجاد می‌کنید، که به‌طور حتم به بهبود شغلی منجر خواهد شد.

۴- جلوگیری از اشتباهات در آینده

شکست پایان کار نیست، اگر از اشتباه خود تجربه کسب کنید. اما اگر بارها و بارها یک اشتباه را تکرار کنید، یعنی از خطاهای خود چیزی یاد نگرفته‌اید.

وقتی فرصتی برای مرهم گذاشتن بر زخم‌های خود پیدا کردید، حالا مسیر حرکت خود را ارزیابی کنید و ببینید چه چیزی می‌توانست متفاوت رخ بدهد. اگر درسی را که در اشتباهات پنهان اند را فرا بگیرید، حفاظی برای خود می‌سازید که جلوی اشتباهات بعدی و چه‌بسا بزرگتر در آینده را می‌گیرد. امکان رسیدن به نقطه‌ی بدون اشتباه برای هیچ انسانی وجود ندارد. اما آموختن از خطاها جلوی اشتباهات تکراری را می‌گیرد. اشتباهات جدید در آینده درس‌های جدیدی هم به انسان می‌آموزد. بنابراین در مسیر رشد و قوی‌تر شدن قرار می‌گیرید و مدام در حال یادگیری موارد جدید خواهید بود. اشتیاق برای یادگیری ویژگی بارز افراد موفق است.

۵- ایجاد فروتنی

اگر در حرفه‌ی خود تنها کسی هستید که موفقیت و پیشرفت را تجربه می کنید، ممکن است کم کم تصور شکست‌ناپذیر بودن نسبت به خود پیدا کنید. این تصور انسان را از واقعیت دور می‌کند. شاید کم‌کم به این فکر کنید که قوانین برای شما نوشته نشده‌اند یا امکان شکست خوردنتان وجود ندارد. متاسفانه این عدم شکست از انسان فردی مغرور می‌سازد.

مغلوب شدن حس دردناکی دارد، اما در نهایت مفید و اثرگذار برای حفظ احساس فروتنی انسان، در کاری که انجام می دهد است. هنگامی که شکست را تجربه می‌کنید، موفقیت ارزش بیشتری نزد شما خواهد داشت. همچنین باعث تلاش بیشتر می‌شود و انگیزه‌ها برای یادگیری و ادامه‌ی کار بهتر حفظ می‌شود. با حفظ فروتنی، احتمالا انسان بهتری خواهید بود که قطعا نمی‌تواند آسیبی به شغل خود بزند.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط