۵ عادت غیر منتظره میلیونرها

موفقیت نتجه تکرار و ثبات است، بنابراین تعجب نکنید از اینکه میلیونرها دارای عادت‌های بسیاری هستند. در نهایت بسیاری از میلیونرها، صرف نظر از اینکه چه کسانی هستند یا چه نوع کارهایی را انجام می دهند، در واقع دارای تعداد زیادی عادات مشابه هستند.

اما این عادت ها لزوما چیزهایی نیستند که شما انتظارش را دارید. بسیاری از عادت های میلیونرها اصلا پیچیده و دست‌ نیافتنی نیستند، بلکه بسیار هم معمولی هستند. این حقیقت شاید چندان هیجان‌انگیز به‌ نظر نرسد اما نکته‌ی مثبت این است که اگر به دنبال موفقیت هستید، می توانید به راحتی این عادت ها را در شیوه زندگی خود اتخاذ کنید. شما کدامیک از این پنج عادت غیر منتظره میلیونرها را دارید؟

۱- بازبینی اصول

ممکن است فکر کنید میلیونرها بعد از بدست آوردن پول فراوان دیگر همه اطلاعات و روش های موفقیت را می دانند. اما حقیقت چنین نیست. افراد موفق این اصل را می دانند که اگر بعد از رسیدن به موفقیت و پول فکر کنند که همه چیز را می دانند و اصول اولیه را فراموش کنند ، عملکردشان شروع به تنزل می کند.

به عنوان مثال، استفن کینگ را در نظر بگیرید. او بدون شک یکی از موفق ترین نویسندگان زمان حال است و بسیار حرفه ای است. با این‌ حال، در کتاب غیرداستانی خود، «درباره‌ی هنر نویسندگی» مرتبا به اصول داستان سرایی اشاره می‌کند و هیچ گاه اصول حرفه اش را فراموش نکرد.

به بیان ساده تر : میلیونر ها دائما به ریشه هایشان برمی گردند و تلاش می کنند تا روش های درآمدزایی را اصلاح و ساده تر کنند.

۲- پایین نگه داشتن مخارج

 

در واقع میلیونرها جزء صرفه جوترین افراد هستند اما اصلا خسیس نیستند. اکثر میلیونرها مجبور بودند هنر صرفه جویی را بیاموزند تا بتوانند در تجارت یا کسب و کار خود سرمایه گذاری کنند. در اغلب موارد، همین عادت صرفه جویی آنها بود که موجب میلیونر شدنشان شد.

میلیونرها این عادت صرفه جویی را ترک نمی کنند زیرا می دانند برای موفق شدن به آن نیاز دارند. آنها هزینه های روزمره خود را افزایش نمی دهند؛ زیرا می دانند که حتی میلیونرها نیز اگر در مخارج خود محتاط نباشند و پس اندازی نداشته باشند ممکن است به حقوق ماهیانه شان محتاج شوند. بنابراین میلیونرها با پایین نگاه‌ داشتن مخارج و پس‌انداز کردن، می‌توانند سرمایه‌ گذاری‌های جدیدی در موقعیت های جدید و ارزشمند انجام دهند.

۳- در جستجوی راهنما

برای موفقیت، افراد موفق را دنبال کنید. در حالی که میلیونرها همواره به عنوان افرادی که مسیر زندگی و کسب و کارشان را ساخته اند شناخته می شوند اما معمولاً در مسیرشان از کمک عده‌ای بهره می‌برند. آنها ارزش در اختیار داشتن یک مربی را برای طی کردن مسیر موفقیت می دانند و خود را عادت می‌دهند تا از راهنمایی‌های آنها استفاده کنند.

یک مربی به افراد کمک می کند تا سریعتر به موفقیت برسند. یک مربی حرفه ای می تواند راهنمایی های مناسبی درباره آینده حرفه ای به افراد بدهد و همچنین به افراد مشاوره دهند که چگونه از اشتباهات و دام‌های متداول دوری کنند. اپرا وینفری، بیل گیتس و مارک زاکربرگ تنها تعدادی از انسان های موفقی هستند که از کمک مربی استفاده کرده اند.

۴- استقبال از انتقادات

 

اکثر افراد از انتقاد فرار می‌کنند ولی میلیونرها به سوی آن جذب می‌شوند و از انتقاد استقبال می کنند؛ نه به این دلیل که آنها تحقیرشدن را دوست دارند، بلکه انتقادات برای میلیونرها راهی به سوی پیشرفت است.

این مساله شبیه هنر کنترل خود است. اگر افراد موفق انتقادی بشنوند، از نشان دادن عکس العمل سریع خودداری می کنند و به جایش وقت می گذارند و به آن انتقادها گوش می دهند. سپس آنها با کمی تامل می توانند تصمیم بگیرند که آیا این انتقاد درست است و باید خود را بهبود ببخشد یا اینکه می توانند آن را فراموش کنند.

افراد موفق با استفاده از انتقادها به‌ عنوان محرکی برای اصلاح سریع تر خود، می‌توانند با گذشت زمان قوی‌تر، با دانش بیشتر و در همه‌ی زمینه‌ها حرفه‌ای‌ تر شوند.

۵- استراحت کردن

میلیونرها می دانند که کار کردن ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت در روز به هیچ وجه مایه افتخار نیست. درواقع با این کار فقط وقت خود را تلف می کنند و هیچ کاری را از پیش نمی برند. اگرچه می‌توانند به دیگران فخر بفروشند که چند روز است نخوابیده‌اند و دائما مشغول کار بوده اند اما کاری که انجام داده‌اند، احتمالاً چندان تأثیرگذار نبوده است. همچنین، اگر انسان نتواند از نتایج تلاش خود لذت ببرد، چرا باید اینقدر سخت کار کند؟

میلیونرها بهتر از هر کسی می دانند چطور از وقت و سرمایه خود استفاده کنند. آنها با خانواده خود وقت می گذرانند، به مسافرت می روند و تفریح می کنند اما هرگز زیاده روی نمی کنند. آنها می دانند با اختصاص زمانی برای استراحت، با انرژی مضاعفی می توانند به کار بپردازند. این امر به آنها اجازه می دهد که چشم انداز مثبتی نسبت به کار و زندگی داشته باشند، که در طول زمان به آنها کمک خواهد کرد.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

 

مطالب مرتبط