۶ نکته ای که به بیل گیتس کمک کرد میلیونر شود

بیل گیتس ممکن است ثروتمندترین مرد دنیا باشد، اما او برای رسیدن به جایی که هست، از کمک و نصیحت های دیگران بهره گرفته است. او از راهنمایی هایی که از والدینش دریافت کرده است و همچنین کمک افراد با تجربه استفاده کرد تا بتواند به عنوان ثروتمند ترین مرد جهان تبدیل شود.

بیل گیتس الگوی بسیاری از نوجوانان و جوانان است. اینکه او ثروتمندترین فرد دنیا است در این زمینه نقش مهمی ایفا می کند، اما بسیاری از مردم به دلیل کارهای نیکوکارانه بیل گیتس و ملیندا گیتس برای آنها احترام زیادی قائل هستند چرا که آنها در کنار مشغله و پیچیدگی های کسب و کار زمانی را برای حل مشکلات عمده جهان اختصاص داده اند.

پدر بیل گیتس انسانی صادق و پر انرژی است و درباره شیوه های تربیتی فرزندش در سخنرانی خود توضیحاتی داده است که در ادامه بخشی از آن را بیان می کنیم.

وقتی به سخنان پدر بیل گیتس گوش بدهید به راحتی می توانید متوجه شوید که بیل گیتس نیروس تغییر جهان را از کجا آورده است. پدر او در ۸۵ سالگی به حدی پر انرژی و شاد بود که واضح بود که او چگونه چشم انداز پسرش را در زندگی شکل داده است.

۱- علاقمندی به یک موضوع و منافع آن خوب است، اما این علاقه و منفعت نباید با تعهدات خانوادگی تداخل داشته باشد.

 

پدر و مادر بیل گیتس از علاقه او به کتاب هیجان زده بودند، اما یک قانون برای وضع کردند که نباید کتاب را سر میز غذا بیاورد.

چیزی که ما از این مطلب می توانیم یاد بگیریم : در کنار هم بودن خانواده یک مساله بسیار مهم و اساسی در شکل گیری شخصیت بچه هاست و نباید آن را نادیده گرفت. کودکان به شیوه های گوناگون از خانواده خود دور می شوند. دلیل منفی این کار استفاده از مواد مخدر یا ارتکاب جرایم کوچک است. اما دلایل مثبتی مانند مطالعه بیش از اندازه کتاب نیز می‌تواند باعث این اتفاق شود. سعی کنید اعضای خانواده را نزدیک به هم نگه‌ دارید و در صورت لزوم یک سری مرز منطقی بین خودتان قرار دهید.

۲- برای اینکه تغییر مثبتی ایجاد کنید باید به دیگران کمک کنید

پدر بیل گیتس می گوید: اگر می خواهید جهان را به جایی بهتر تبدیل کنید، اولین قدم زمانی است که مردم به شما نیاز دارند. تشکیل گروه های محلی و تلاش برای جمع آوری پول برای یک کار خوب و مثبت، یا برای فعالیت های مدرسه فرزندانتان دادوطلب شوید و انجام اموری را بر عهده بگیرید.

چیزی که ما از این مطلب می توانیم یاد بگیریم : اغلب مردم فکر می کنند که برای اینکه در جهان تاثیرگذار باشند باید کارهای خارق العاده انجام دهند، در صورتی که اصلا اینطور نیست. همه چیزهایی که باید انجام دهید این است که در آن زمان مردم به چیزهایی نیاز دارند. این که زباله های لب ساحل را جمع آوری کنید و یا کمک به همسایه ای که لوازمش به دلیل وقوع سیب در آب مانده است، تنها باید مکان و کار مورد نیاز را پیدا کنید حتی اگر کوچک باشد.

۳- کنجکاو بودن و درس گرفتن از اشتباهات به جای ترسیدن از آنها

 

دبیرستانی که بیل گیتس در آن تحصیل می کرد، یک مودم برای استفاده معلمان قرار داشت. معلمان هنگام تلاش برای استفاده از آن، اشتباهاتی را مرتکب شده و دیگر نتوانستند با مودم کار کنند در نهایت آن را رها کرده و به جای آن به بچه ها ریاضی تدریس می کردند. همین مساله باعث شد که بیل از سن ۱۳ سالگی دیگر نتواند لحظه ای از کامپیوتر جدا شود.

آنچه ما می توانیم از این مطلب یاد بگیریم : اشتباهات برای همه افراد ( هم شما و هم دیگران ) اتفاق می افتند و شما باید از آنها به عنوان فرصت هایی برای یادگیری استفاده کنید نه اینکه بترسید و با اولین شکست جا بزنید. همچنین، هرگز فکر نکنید که همه چیز را می دانید یا هرچه برای یادگیری لازم بوده یاد گرفته اید. آموزش هرگز متوقف نمی شود همیشه در مورد چگونگی انجام کارها کنجکاو باشید و هرگز یادگیری را متوقف نکنید.

۴- یادگیری عملی به اندازه (و احتمالا بیشتر) از یادگیری در کلاس درس اهمیت دارد

در حالی که بیل گیتس وشغول تحصیل در دبیرستان بود، برای مدتی از کلاس های درسی خود فاصله گرفت و به جای آن در یک نیروگاه برق برنامه نویسی می کرد. والدین و مدیر مدرسه بیل معتقد بودند که تجربه کار عملی برای بیل بسیار مفید خواهد بود.

آنچه ما می توانیم از این مطلب یاد بگیریم: همانطور که می دانید، بدون شک این مساله مهم است که یادگیری بصورت عملی به‌ اندازه و حتی بیشتر از یادگیری تئوری مهم و تأثیرگذار است.

۵- نه تنها از محیط امن و راحت خود بیرون بیایید، بلکه همیشه چیزهایی را امتحان کنید که فکر می کنید در آن ها موفق نمی شوید.

 

حتی با اینکه بیل گیتس علاقه خاصی به ورزش نداشت اما والدینش او را تشویق می کردند که در مدرسه در فعالیت های ورزشی مختلف مانند شنا و فوتبال حضور داشته باشد. پدر او می گوید که از این طریق او درباره رهبری و اهمیت تلاش برای چیزهایی که راحت بدست نمی آیند تجربه های مفیدی یاد گرفت و در حال حاضر از انجام فعالیت‌ های ورزشی بسیار لذت می‌ برد.

آنچه ما می توانیم از این مطلب یاد بگیریم : احتمالا شما هم فکر می‌ کنید که در انجام دادن یک سری کارها با شکست مواجه خواهید شد؛ اما امتحان کردن آن‌ها بسیار مهم است. انجام این کار دو حالت برای شما خواهد داشت. حالت اول این است که به طرز شگفت‌ انگیزی از عهده انجام آن برخواهید آمد و این کار تبدیل به سرگرمی جدید شما خواهد شد. حالت دوم شکست خوردن است که نباید باعث نا امیدی شما شود. زیرا تواضع و همدلی کردن را به شما خواهد آموخت.

۶- افرادی که ثروت بیشتری دارند، باید بیشتر به دیگران کمک کنند

مادر بیل گیتس این باور مهم را برای تمام افراد خانوده اش نهادینه کرد.

آنچه ما می توانیم از این مطلب یاد بگیریم: مهم نیست که چقدر شما برای رسیدن به موفقیت تلاش کرده اید، این را بدانید که به شما فرصتی برای موفقیت داده شد و شما آن را انجام دادید و به موفقیت رسیدید و اکنون از شما انتظار می رود که این جهان را جای بهتری برای دیگران بسازید. این یک تعهد است.

آرمان بی پایان / عنایت الله خرم دبیری

مطالب مرتبط